به گزارش خبرنگار فرهنگی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ «بدون قرار قبلی» ششمین فیلم بلند بهروز شعیبی در کارنامه سینمایی اوست. فیلمی به تهیه کنندگی محمود بابایی که نخستین بار در چهلمین جشنواره فیلم فجر به نمایش گذاشته شد و توانست علاوه بر اینکه نظر منتقدان را به خود جلب کند، دو سیمرغ صداگذاری و بهترین فیلم از نگاه ملی را به خود اختصاص دهد. هرچند در رشته های بهترین کارگردانی، فیلمنامه، صدابرداری و فیلمبرداری نیز از سوی هیات داوران دیده شده و نامزد سیمرغ شده بود.
فرهاد توحیدی و مهدی تراب بیگی فیلمنامه «بدون قرار قبلی» را با نگاهی به یکی از داستان های مصطفی مستور نوشته اند. داستان فیلم درباره دختری به نام یاسمن (با بازی پگاه آهنگرلنی) است که پس از سال‌ها به دلیل مرگ پدرش به ایران بازگشته است. پسر او دچار اوتیسم است و این مسئله، سفر را برایش دشوار می‌کند. یاسمین شناختی از پدرش ندارد و بیش از آن میراثی که پدر برایش گذاشته‌است باعث تعجب او می‌شود. اقامت کوتاه او در زادگاه پدر و دیدار با کسانی که پدرش را می‌شناسند او را به درک تازه‌ای از انسان و مفهوم مرگ می‌رساند.
کارگردان در این فیلم آرام و با طمانینه همراه یاسمن می شود تا پس از سال ها دوری از خانواده و وطن، سفری را شروع کند تا در این راه به کشف و شهودی تازه و معنایی جدید از خانواده، وطن و فراتر از آنها معنویت به دست آورد. شاید دوست داران فیلم های هیجانی و اکشن حوصله دیدن این فیلم را نداشته باشند، اما «بدون قرار قبلی» گام به گام و به آرامی در ذهن و دل بیننده فیلم نفوذ پیدا می کند و هرچه جلوتر می رود با تکمیل پازل شخصیتی نقش اول فیلم، این مسیر رنگ و لعاب جانانه ای به خود می گیرد و درسکانس های پایانی فیلم و در حرم امام رضا(ع) همه چیز به اوج زیبایی خود می رسد. پایانی که نه تنها شعار زده از کار درنیامده، بلکه موسیقی همراه مسعود سخاوت دوست باعث شده تا فینالی به یادماندنی در قاب سینما شکل گیرد.
شب گذشته رامبد جوان در برنامه «خندوانه» با دعوت از بازیگر نوجوان این فیلم به بهانه معرفی انجمن اوتیسم ایران، هم او و هم دبیر این انجمن، بارها از بینندگان خواستند تا به تماشای این فیلم بنشینند. پیشتر و در ویژه برنامه عید نوروز خندوانه نیز، بهروز شعیبی به عنوان میهمان حضور پیدا کرده و درباره این فیلم نیز صحبت کرده بود.
در هفته های قبل نیز به بهانه حواشی حضور فیلم سینمایی «عنکبوت مقدس» در جشنواره کن، شبکه دو در ویژه برنامه ای سینمایی با اجرای بهروز افخمی، به این حاشیه ها پرداختند و شعیبی در مقام کارگردان «بدون قرار قبلی» میهمان این برنامه بود و وقت خوبی برای معرفی این فیلم اختصاص داده شد؛ هرچند خبرگزاری صدا و سیما نیز در بخش های مختلف خبری خود به این فیلم پرداخته و با گفت و گو با کارگردان و عوامل این فیلم سعی کرده افراد بیشتری را به دیدن این فیلم تشویق و ترغیب کند. اتفاقی که برای فیلم های «موقعیت مهدی» و «هناس» نیز افتاده است.
بدون شک تلویزیون با داشتن مخاطبان میلیونی و پتانسیل و ظرفیت بالایی که در اختیار دارد، می تواند کمک حال سینما در این روزهای بحرانی گیشه باشد و حداقل برای فیلم های استراتژیک، مهم و قابل دفاعی همچون «بدون قرار قبلی، هناس، موقعیت مهدی و روز صفر» به لحاظ تبلیغات، معرفی و تشویق مخاطبان برای رفتن به سینما سنگ تمام بگذارد.
انتهای پیام/

source

توسط mohtavaclick