یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
مشاور معاونت محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر لزوم ساماندهی سگ‌های بدون صاحب، بیان کرد: در این زمینه علی‌رغم تلاش همه دستگاه‌ها اما حدود ۳۰ سال است که درگیر هستیم ولی باید آسیب‌شناسی شود که چرا هنوز این معضل وجود دارد؟ بالغ بر ۸۰ درصد بروز حیوان گزیدگی از سگ‌های بدون صاحب است.
به گزارش ایسنا، دکتر مجید خرازیان مقدم در نشست خبری با خبرنگاران، به مناسبت روز جهانی بیماری‌های قابل انتقال بین انسان و حیوان، گفت: کشور ما با توجه به شرایط جغرافیایی و آب و هوایی  که دارد جزو ۲۰ کشور اول دنیا از نظر تنوع زیستی است. به طور مثال در مورد مهره‌داران حدود ۱۳۰۰ گونه جانوری داریم و این نشان دهنده وسعت بیماریهای مشترک بین انسان و حیوان است البته عوامل تهدید بسیاری هم علی‌رغم این تنوع زیستی در کشور وجود دارد.
وی افزود: یکی از عوامل تهدید حیات وحش و حیوانات بیماری‌ها است اما نه تنها بیماری‌های زئونوز بلکه موضوع سایر بیماری‌ها هم مطرح است. حدود ۱۹ میلیون هکتار مناطق کشور تحت مدیریت سازمان محیط زیست است و به طور کلی تنها متولی حیات وحش سازمان محیط زیست است درحالیکه تمام این عرصه به این وسعت تنها توسط کمتر از ۳۰۰۰ محیط بان حفاظت می‌شود. ما شهدای قابل ملاحظه‌ای هرسال تقدیم این مرز و بوم کرده‌ایم.
خرازیان مقدم، تصریح کرد: مهمترین موضوع در مورد بیماری‌های زئونوز تعاملات مشترک بین دستگاهی است. بیماری مانند هاری شاید برای ما که میزان ابتلای بالایی در حیات وحش ندارد در اولویت نباشد اما با توجه به مرگ و میری که در انسان‌ها دارد ما هم وظیفه داریم اقدامات مقتضی را انجام دهیم. هاری در حیات وحش میزبانان متعددی دارد. در زمینه واکسن خوراکی درحیات وحش مطالعاتی صورت گرفته است اما کار به این سادگی نیست که بخواهیم گونه گوشت خوار را با واکسن خوراکی ایمن کنیم. مهم‌ترین موضوع در هاری بحث ساماندهی پسماندها و سگ‌های بلاصاحب است. در این زمینه علی‌رغم تلاش همه دستگاه‌ها اما حدود ۳۰ سال است که درگیر هستیم ولی باید آسیب‌شناسی شود که چرا هنوز این معضل وجود دارد؟ بالغ بر ۸۰ درصد بروز حیوان گزیدگی از سگ‌های بدون صاحب است.
به گزارش ایسنا،‌ در بخش دیگر نشست دکتر سیامک مسعودی، رئیس گروه حیات وحش سازمان محیط زیست، گفت: موارد متعددی می‌تواند در انتقال بیماری از حیوان به انسان نقش داشته باشد، به عنوان مثال نگه داری گونه جانوری وحشی به عنوان حیوان خانگی یکی از مواردی است که بی‌تردید در انتقال این بیماری‌ها نقش موثری دارد.
او به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان اشاره کرد و افزود: پرندگان مهاجر از شهریور تا اسفند در کشور ساکن می‌شوند و یکی از وظایف ما مراقبت از این بیماران است و هرگونه مورد مشکوک را به دامپزشکی گزارش می‌دهند. از طرفی امنیت واحدهای مرغداری و … هم مهم است تا انتقال بیماری از پرنده اهلی و وحشی کنترل شود.
وی افزود: دام‌های اهلی در مناطق مختلف با گونه‌های وحشی در تماس هستند که اگر این امر کنترل شود می‌توان از انتقال بیماری‌ها جلوگیری کرد.
انتهای پیام
source

تولید محتوا
سئو سایت
شینگل
جهان خبری
اتو خبری
فرهنگی خبری
سرگرمی خبری
ورزشی خبری
اقتصادی خبری
علمی خبری
تکنولوژی خبری
یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط mohtavaclick