افشاگری خوش‌سابقه می‌گوید اینتل معماری پردازنده‌های Meteor Lake را تغییر می‌دهد و در آن‌ها از سه نوع هسته استفاده می‌کند: هسته‌های پرقدرت و هسته‌های کم‌مصرف و هسته‌های فوق کم‌مصرف.
رسانه‌ی تخصصی Igor’sLAB به‌تازگی جزئیات جدیدی از پردازنده‌های نسل‌چهاردهمی کلاس لپ‌تاپ اینتل، یعنی خانواده‌ی Meteor Lake، فاش کرده است. این نخستین‌باری است که افشاگران جزئیات هر سه سری از این پردازنده‌ها (سری H و P و U) را به‌صورت جامع منتشر می‌کنند. هر‌یک از این سه سری توان متفاوتی دارند و کاربران مختلفی را هدف قرار می‌دهند.
براساس گزارش ویدئوکاردز، پردازنده‌های اینتل از نسل دوازدهم به‌بعد به‌جای اتکا به هسته‌های تماماً یکسان از دو مجموعه هسته‌ی پرقدرت و کم‌مصرف استفاده می‌کنند. Igor’sLAB در ادعایی جالب از حضور سه نوع هسته در پردازنده‌های لپ‌تاپی میتیور لیک خبر داده است. این رسانه از سومین نوع هسته با عبارت LP E-Core (احتمالاً مخفف Low Power Efficient Core) یاد می‌کند.
مدتی است شایعه‌هایی درباره‌ی تولید هسته‌های کوچک بسیار کم‌مصرف اینتل می‌شنویم و گزارش جدید Igor’sLAB مُهر تأییدی بر آن شایعه‌ها می‌زند. به‌نظر می‌رسد اینتل واقعاً قصد دارد در پردازنده‌های نسل‌چهاردهمی که سال آینده از راه می‌رسند، سراغ استفاده از سه نوع هسته برود. در‌حال‌حاضر، پردازنده‌های مبتنی‌بر معماری ARM نیز سه نوع هسته دارند. اینتل از زمان معرفی خانواده‌ی Alder Lake تلاش کرده است تا حدی رویکرد مشابه ARM را در پیش بگیرد و پردازنده‌هایی بسازد که در‌عین پرقدرت‌بودن مصرف انرژی کمی دارند.
براساس ادعای حساب کاربری OneRaichu در توییتر، اینتل قصد دارد هسته‌ی سوم را در کاشی پردازشیِ سیستم-روی-چیپ (SoC) قرار دهد. این در حالی است که دو هسته‌ی دیگر (هسته‌های پرقدرت یا P و هسته‌های کم‌مصرف یا E) در کاشی محاسباتی قرار می‌گیرند. نکته‌ی دیگر اینکه پردازنده‌های جدید اینتل قرار است تنها دو عدد هسته‌ی بسیار کم‌مصرف داشته باشند. این موضوع ممکن است توضیح دهد که چرا این هسته‌های بسیار کم‌مصرف در شمارش تعداد هسته‌های CPU گنجانده نمی‌شوند.
نمودار منتسب به قابلیت های پردازنده های نسل چهاردهمی اینتل Intel Meteor Lake
Igor’sLAB نمودار بالا را به پردازنده‌های سری Intel Meteor Lake نسبت داده است
براساس اطلاعات فاش‌شده، پردازنده‌های خانواده‌ی Meteor Lake-H و Meteor Lake-P قرار است حداکثر ۱۴ هسته (شامل ۶ هسته‌ی پرقدرت و ۸ هسته‌ی کم‌مصرف) داشته باشند. در همین حین، انتظار می‌رود شمار هسته‌های خانواده‌ی Meteor Lake-U به ۱۲ عدد محدود شود. معماری جدید اینتل رسماً از استاندارد DDR5-5600 یا LPDDR5/LPDDR5X-7467 پشتیبانی می‌کند. امکان استفاده از حداکثر ۹۶ گیگابایت حافظه‌ی DDR5 و حداکثر ۶۴ گیگابایت حافظه‌ی LPDDR5 وجود خواهد داشت.

اسلاید فاش‌شده به معماری گرافیکی جدید Intel Xe-LPG نیز اشار می‌کند. ظاهراً پردازنده‌های گرافیکی این سری مبتنی‌بر معماری معرفی‌نشده‌ی Xe2 هستند. حافظه‌ی گرافیکی مجتمع تراشه‌های سری Meteor Lake-H و Meteor Lake-P و Meteor Lake-U به حداکثر ۱۲۸ واحد اجرایی مجهز خواهد بود. شایعه‌ها می‌گویند اینتل کار روی نسل بعد معماری گرافیکی خود موسوم به Battlemage را آغاز کرده است. فعلاً نمی‌دانیم آنچه Igor’sLAB از آن با نام Xe2 یاد می‌کند، همان معماری Battlemage است یا نسخه‌ی اصلاح‌شد‌ه‌ی معماری Alchemist با قدرت کمتر.
سری Intel Meteor Lake برای گرافیک‌های مجزا حداکثر ۸ لاین PCIe Gen5 خواهند داشت؛ البته گفته می‌شود که قرار است این مشخصه در انحصار پردازنده‌های پرقدرت سری Meteor Lake-H باشد. فعلاً به پشتیبانی از استاندارد M.2 PCIe Gen5 اشاره نشده است.
افشای ویژگی های پردازنده های نسل چهاردهمی اینتل Intel Meteor Lake
اسلایدهای فاش‌شده‌ی Igor’sLAB تأیید می‌کنند که پردازنده‌های نسل‌چهاردهمی سری Intel Meteor Lake قرار است در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۲۳ از راه برسند.

مشخصات فنی منتسب به پردازنده‌های سری Intel Meteor Lake

Meteor Lake-H

Meteor Lake-P

Meteor Lake-U

لیتوگرافی

۷ نانومتری Intel 4 با فناوری EUV

۷ نانومتری Intel 4 با فناوری EUV

۷ نانومتری Intel 4 با فناوری EUV

حداکثر تعداد هسته

۶ هسته‌ی پرقدرت + ۸ هسته‌ی کم‌مصرف + ۲ هسته‌ی فوق کم‌مصرف (در کاشی SoC)

۶ هسته‌ی پرقدرت + ۸ هسته‌ی کم‌مصرف + ۲ هسته‌ی فوق کم‌مصرف (در کاشی SoC)

۴ هسته‌ی پرقدرت + ۸ هسته‌ی کم‌مصرف + ۲ هسته‌ی فوق کم‌مصرف (در کاشی SoC)

معماری گرافیکی

Xe-LPG (Xe۲)

Xe-LPG (Xe۲)

Xe-LPG (Xe۲)

حداکثر تعداد واحدهای اجرایی

۱۲۸

۱۲۸

۱۲۸

حافظه‌ی تحت پشتیبانی

DDR5-5600 (تا ظرفیت ۹۶ گیگابایت) / LPDDR5/LPDDR5X-7467 (تا ظرفیت ۶۴ گیگابایت)

DDR5-5600 (تا ظرفیت ۹۶ گیگابایت) / LPDDR5/LPDDR5X-7467 (تا ظرفیت ۶۴ گیگابایت)

DDR5-5600 (تا ظرفیت ۹۶ گیگابایت) / LPDDR5/LPDDR5X-7467 (تا ظرفیت ۶۴ گیگابایت)

استانداردهای تحت پشتیبانی

۸ لاین PCIe Gen5 و ۲۴ لاین PCIe Gen4 و ۴ درگاه Thunderbolt 4

۲۴ لاین PCIe Gen4 و ۴ درگاه Thunderbolt 4

۲۴ لاین PCIe Gen4 و ۴ درگاه Thunderbolt 4

تاریخ عرضه

نیمه‌ی دوم ۲۰۲۳

نیمه‌ی دوم ۲۰۲۳

نیمه‌ی دوم ۲۰۲۳

لطفا در نظر داشته باشید که زومیت در صورت مشاهده‌ی دیدگاه خلاف قوانین سایت، این حق را دارد که دیدگاه کاربر را بدون اطلاع قبلی پاک کند. همچنین در صورت تکرار در نقض قوانین سایت، به صلاح‌دید زومیت، حساب کاربری کاربر خاطی مسدود خواهد شد.
در صورت مشاهده‌ی تاپیک ها و پست های توهین آمیز یا خلاف قوانین از بحث کردن و پاسخ دادن به آن‌ها جدا خودداری کرده و صرفا موضوع را از طریق آیکون گزارش به اطلاع ما برسانید.

داغ‌ترین مقالات هفته
داغ‌ترین‌های امروز

کاربران بیشتر به دنبال چه هستند؟

سرورهای زومیت توسط پارس پک میزبانی می‌شود.

source

توسط mohtavaclick