یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران با بیان اینکه واکسن پاستوکووک باعث ایجاد ایمنی موثر و پایدار علیه ویروس عامل کووید-۱۹ به عنوان واکسن یادآور می شود، گفت: خوشبختانه در حال حاضر مجوز مصرف واکسن پاستوکووک به عنوان دُز یادآور تمام واکسن­‌های مورد استفاده در کشور به دانشگاه­های علوم پزشکی کشور ابلاغ شده است.
دکتر احسان مصطفوی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه واکسن پاستوکووک واکسن یادآور با کارآیی بالا برای تمام واکسن­‌های استفاده شده در کشور محسوب می‌شود، گفت: مطالعات نشان داده است که واکسن­ پاستوکووک تولید شده در انستیتو پاستور ایران که دارای پلتفرم پروتئین نوترکیب است و بی خطری وکارایی بالای آن در مطالعات بالینی نشان داده شده است، باعث ایجاد ایمنی موثر و پایدار علیه ویروس عامل کووید-۱۹ به عنوان واکسن یادآور می شود.  
وی افزود: با توجه به مطالعات انجام شده، واکسن پاستوکووک از اوایل تیر ماه به عنوان دُز یادآور اول و دوم تمام واکسن‌های استفاده شده در کشور، مورد تایید سازمان غذا و دارو قرار گرفت و در مراکز واکسیناسیون به عنوان واکسن یادآور اول یا دوم در حال حاضر در سراسر کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. باید توجه کرد که واکسن پاستوکووک-پلاس در حال حاضر به طور محدود و به عنوان دُز سوم افرادی که دو دُز اول خود را واکسن پاستوکووک دریافت کرده‌اند استفاده می شود.
مصطفوی ادامه داد: در مطالعاتی که در کشور انجام شده، نشان داده شده است که میانگین آنتی‌بادی متعاقب دریافت دُز یادآور واکسن پاستوکووک، در گیرندگان دو دُز اولیه واکسن سینوفارم، بیش از ۲۰ برابر افرادی بوده است که دُز یادآور سینوفارم را دریافت کرده بودند. در این مطالعه، درصد سروکانورژن (افزایش ۴ برابری آنتی‌بادی نسبت به مقدار پایه) آنتی‌بادی در گیرندگان دُز  یادآور پاستوکووک هم بیش از ۳ برابر گروه دریافت‌کننده واکسن سینوفارم بوده است. در مطالعه دیگری که بر روی داوطلبین گیرنده دو دُز اولیه واکسن آسترازنکا انجام شده است، نیز نشان داده شد که میزان افزایش تیتر آنتی بادی درگروه دریافت کننده واکسن کووید-۱۹ تولیدی انستیتو پاستور ایران  بیش از دو برابر گروه دریافت کننده واکسن آسترازنکا است.
وی گفت: همچنین، نتایج ارزیابی پایداری ایمنی حاصل در افرادی که ۳ دُز از واکسن‌های تولیدی انستیتو پاستور ایران را دریافت کرده بودند، نشان داده است که شش ماه بعد از تزریق دُز سوم، کماکان پاسخ ایمنی قابل قبولی در افراد دریافت کننده حفظ شده است.
رییس مرکز تحقیقات بیماریهای نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران تاکید کرد: این مطالعات نشان داده است که کارایی واکسن های کووید-۱۹ تولیدی مشترک انستیتو پاستور ایران و انستیتو فینلای کوبا به عنوان دُز یادآور، در تحریک سیستم ایمنی به صورت معناداری، بالاتر از واکسن‌های یادآور نظیر سینوفارم و آسترازنکا است. در این مطالعات همچنین مشخص شده که کارایی دُز یادآور واکسن‌های پاستوکووک و پاستوکووک-پلاس، مشابه یکدیگر بوده و عوارض جانبی خاصی نیز متعاقب تزریق آن‌ها گزارش نشده است.
مصطفوی با بیان اینکه خوشبختانه در حال حاضر مجوز مصرف واکسن پاستوکووک به عنوان دُز یادآور تمام واکسن ­های مورد استفاده در کشور به دانشگاه ­های علوم پزشکی کشور ابلاغ شده است، گفت: بنابراین با در دسترس بودن این واکسن در سراسر کشور، هموطنان می‌توانند واکسنی با کارایی مناسب و بی خطر را به عنوان دُز یادآور سوم یا چهارم خود تزریق کنند.
وی اظهار کرد: باید توجه کرد که پلتفرم واکسن مشترک انستیتو پاستور ایران و موسسه فینلای کوبا، پروتئین نوترکیب است. ساختار نوترکیب این واکسن که با توکسوئید کزاز کنژوگه شده است و به آن در کوبا «سوبرانا» و در ایران “پاستوکووک” اطلاق می‌شود، باعث افزایش ایمنی‌زایی این واکسن شده است. نتایج مطالعات انجام شده روی این واکسن در هشت مقاله علمی در مجلات معتبر بین المللی تاکنون چاپ و منتشر شده است.
مصطفوی ادامه داد: در مطالعه کارآزمایی بالینی فاز ۳ این واکسن در ایران، حدود ۶۶ درصد اثربخشی واکسن در فرم‌های علامت‌دار و بیش از ۹۵ درصد هم اثربخشی در پیشگیری از فرم‌های شدید و بستری بوده است. عوارض موضعی مثل درد و التهاب در محل تزریق شایع ترین عارضه گزارش شده پس از تزریق این واکسن بوده است.
وی با بیان اینکه مطالعه کارآزمایی بالینی این واکسن در کشور کوبا در کودکان هم انجام شده است، گفت: این مطالعات  نشان دادند که بعد از تزریق دو دُز واکسن، افزایش چهار برابری تیتر آنتی‌بادی در ۹۹ درصد کودکان ۳ تا ۱۱ سال و ۹۳ درصد در کودکان ۱۲ تا ۱۸ سال وجود داشته است. در حال حاضر علاوه بر افراد بزرگسال، تمام کودکان بالای ۷ سال هم می توانند این واکسن را تزریق کنند.
مصطفوی با بیان اینکه تاکنون بیش از ۱۴ میلیون دُز از این واکسن در اختیار وزارت بهداشت قرار گرفته است، گفت: با توجه به توسعه واکسن‌های جدید علیه کووید و صدور مجوزهای مصرف اضطراری همزمان با تکمیل مطالعات پایداری بر اساس مطالعات و آزمون های کیفی مستمر بر اساس استانداردهای ملی و بین المللی، مجوز ادامه مصرف واکسن‌ها صادر می‌شود. در خصوص واکسن پاستوکووک نیز با تایید سازمان غذا و دارو، مشابه سایر واکسن‌ها، اقدام و مجوز ادامه مصرف صادر شده است. علاوه بر این، بالغ بر دو میلیون دوز واکسن هم تولید شده است و در انبارهای معاونت تولید انستیتو پاستور ایران موجود است که در صورت نیاز معاونت بهداشتی قابل تحویل است.
وی گفت: همچنین آمادگی تولید ماهانه حدود سه الی چهار میلیون دز از این واکسن را داریم، که حسب اعلام نیاز وزارت بهداشت با برنامه‌ریزی لازم از پاییز سال جاری قابل تحویل خواهد بود. محققان این مجموعه با تمام توان و براساس استاندارهای ملی و بین‌المللی در تلاشند تا نگرانی مردم را با در دسترس قرار دادن یک واکسن اثربخش و کم خطر کم کنند.
انتهای پیام
source

تولید محتوا
سئو سایت
شینگل
جهان خبری
اتو خبری
فرهنگی خبری
سرگرمی خبری
ورزشی خبری
اقتصادی خبری
علمی خبری
تکنولوژی خبری
یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط mohtavaclick