یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
در نمایشگاه خودروی شیراز ۱۴۰۱، گروه خودروسازی سایپا نمونه اتوماتیک و CVT آریا را به نمایش در آورد. این خودروی هاچ بک کراس و یا همان کراس اوور شهری، قرار است تا در اواخر امسال وارد جاده های کشور شود.
مدیران سایپا اعلام کرده اند که تولید کراس اوور (هاچ بک کراس) آریا در زمستان ۱۴۰۰ آغاز می شود و این خودرو در ابتدا با تیپ دنده ای و اتوماتیک به بازار عرضه می گردد. حال مشخصات نسخه های جدید شاهین و آریا را بر اساس آخرین اخبار مرور کرده ایم.
به گزارش پایگاه خبری اسب بخار ، آن طور که گفته می شود، سایپا شاهین و آریا اتوماتیک فعلاً با همان پیشرانه M15T به بازار می آیند. این پیشرانه که بر روی نسخه دنده ای شاهین هم نصب است، با حجم ۱٫۵ لیتر و ساختار ۴ سیلندر و ۸ سوپاپ به فناوری توربو شارژر مجهز بوده و ۱۱۰ اسب بخار قدرت را با گشتاور ۱۷۸ نیوتن متر تولید می کند. در بحث سیستم انتقال قدرت، شاهین و آریا اتوماتیک به جعبه دنده CVT نسل سوم مجهز بوده که مهندسی و تولید آن توسط کمپانی پانچ انجام شده است. به گفته مدیران سایپا این جعبه دنده از نظر ساختار و سطح فناوری متفاوت نسبت به جعبه دنده CVT کوییک اتوماتیک و ساینا اتوماتیک است و نسل جدید سامانه انتقال قدرت پیوسته کمپانی پانچ در آن دیده می شود.
جعبه دنده اتوماتیک و CVT شاهین و آریا دارای قابلیت تعویض دنده دستی و مصنوعی (تیپ ترونیک) ۶ سرعته است و حالت رانندگی اسپرت در آن دیده می شود. همچنین سایپا آریا دنده دستی که با تیپ G به بازار می آید، ویژگی های فنی مشابه به شاهین G دنده دستی را دارد و تنها در بحث رام و ابعاد رینگ با نسخه سدان خانواده SP100 متفاوت است.
بر اساس نکات گفته شده از سوی مدیران سایپا، شاهین و آریا اتوماتیک به امکانات نسخه دنده ای تیپ G مجهز هستند و ویژگی هایی مانند سانروف، سنسور نور، چراغ روشنایی روز، استارت دکمه ای، فرمان کمکی برقی، ترمزهای دیسکی جلو و عقب، تریم داخلی چرم مصنوعی، تهویه اتوماتیک، سنسور باد تایر، سامانه GSI، نمایشگر لمسی، بلوتوث، دوربین و سنسور پارک عقب، رهیاب ماهواره ای و… مجهز خواهند بود.
در کنار این امکانات که در شاهین و آریا دنده ای تیپ G دیده می شود، سایپا می خواهد تا در نسخه اتوماتیک این سدان و کراس اوور (هاچ بک کراس) کروز کنترل، رینگ آلومینیومی ۱۶ اینچی و شیشه های دودی با سطح UV جدید را هم ارائه دهد. همچنین پروژه های در دست توسعه ای مانند تزئینات کابین جدید و ترکیب رنگ متفاوت نسبت به نسخه دنده ای، استفاده از الگوی جدید صندلی ها، اضافه شدن کیسه های هوای جانبی، صندلی های برقی جلو و… هم برای شاهین و آریا اتوماتیک تعریف شده و مرکز تحقیقات سایپا در حال بررسی امکان سنجی تولید تجاری این ویژگی هایی جدید برای خانواده SP100 است.
از سویی گفته می شود که پروژه عملیاتی سامانه کنترل پایداری الکتریکی (ESP و TCS) برای شاهین و آریا آغاز شده و مراحل آزمایشی و توسعه خود را می گذارند. اما قطعاً این قابلیت در تیپ پایه شاهین و آریا اتوماتیک عرضه نخواهد شد و نسخه اتوماتیک این محصولات سایپا نیز در زمستان ۱۴۰۰، با همان ساختار دنده ای تولید می شوند. در صورت نهایی شدن نصب سامانه کنترل پایداری الکتریکی بر روی شاهین و آریا، این خودروها می توانند تا به صورت استاندارد قابلیت هایی مانند سامانه کنترل شروع حرکت در سربالایی و کنترل حرکت در سراشیبی (فقط در آریا) را داشته باشند. همچنین پروژه کلاستر TFT (جلو آمپر دیجیتال شاهین و آریا) در سال آینده به مرحله تجاری سازی می رسد و در نسخه های آتی و کامل تر خانواده SP100 عرضه خواهد شد.
با این حال گفته می شود که در سال ۱۴۰۱، تیپ های جیدید از آریا و شاهین به بازار معرفی خواهند شد که پیشرانه توربو شارژر شرکت تیوان بر روی آن نصب می شود.
در مراسم افتتاح کارخانه تیوان مدیران این شرکت دانش بنیان و خصوصی در حضور مدیران سایپا و مگا موتور، خبر نصب پیشرانه سه سیلندر توربو شارژر را برای خانواده محصولات SP100 اعلام کردند. مدیرعامل شرکت تیوان در توضیحات خود به رییس جمهور اعلام کرد که این موتور سه سیلندر و توربوشارژر در گام نخست بر روی سایپا آریا در جایگاه یک کراس اوور شهری نصب خواهد شد و در حال حاضر فرایند جانمایی و تطبیق این پیشرانه با خانواده SP100 در دست انجام است.
حال قرار است که سایپا در آینده نزدیک تیپ های جدید شاهین و آریا را با پیشرانه ۳ سیلندر توربوشارژر وارد بازار کند. به گفته مدیرعامل شرکت تیوان، تولید انبوه این پیشرانه در سال ۱۴۰۱ آغاز می شود و قرار است تا با حضور این خانواده موتور، ظرفیت تولید این کارخانه به ۷۵ هزار پیشرانه در سال برسد. به عبارت ساده تر مدیران سایپا می خواهند تا در سال آینده در کنار افزایش تیراژ تولید خانواده SP100، تیپ های جدیدی از شاهین و آریا را به بازار معرفی کنند. در حال حاضر تیپ پایه شاهین و آریا در نسخه های G به پیشرانه ۱٫۵ لیتری توربوشارژر ۴ سیلندر و ۸ سوپاپ مجهز هستند که ۱۱۰ اسب بخار را با گشتاور ۱۶۵ تا ۱۷۸ نیوتن متر تولید می کنند و جعبه دنده ۵ سرعته دستی هم توان این پیشرانه بومی مگاموتور را به چرخ های جلوی این خودروهای ملی می رساند. با این وجود گفته می شود که نسخه های کامل تر سایپا آریا و شاهین با پیشرانه جدید یک لیتری وارد بازار خواهند شد و در این بخش به معرفی این پیشرانه و تیپ های فول تر خانواده SP100 می پردازیم:
همان طور که گفته شد این پیشرانه فناوری AVL اتریش را دارد و در حال حاضر با مشارکت شرکت تیوان، سایپا و معاونت علم و فناوری نهاد ریاست جمهوری خط تولید آن در فاز ۳ شهرک صنعتی کاسپین استان قزوین آغاز شده است. این پیشرانه ۹۹۹ سی سی حجم دارد و چیدمان آن از نوع ۳ سیلندر و ۱۲ سوپاپ است. این پیشرانه آلومینیومی با فناوری توربو همراه است و می تواند به صورت استاندارد ۱۴۳ اسب بخار را در دور ۵۶۰۰RPM تولید کند. همچنین گشتاور این پیشرانه ۲۲۲ نیوتن متر است که در بازه ۱۶۰۰RPM تا ۴۴۰۰RPM در دسترس راننده خواهد بود. برای همین می توان توقع داشت که به خاطر وجود گشتاور حداکثری در دورهای پایین و میانی، شتاب اولیه و ثانویه پیشرانه ۳ سیلندر تیوان خوب باشد.
این پیشرانه کم حجم که قرار است بر روی سایپا شاهین و آریا نصب شود، استاندارد آلایندگی یورو ۶ را دارد و در هر کیلومتر تنها ۹۰ گرم دی اکسید کربن تولید می کند. جالب است بدانید که این سطح آلایندگی فراتر از استاندارد یورو ۶ است و می توان گفت که فناوری پیشرانه AVL، تا حدی جلوتر از استاندارد آلایندگی اروپا در سال ۲۰۲۱ قدم برداشته است. همچنین مصرف سوخت بهینه پیشرانه تیوان در خودروهای کلاس C (سدان های متوسط رده C و کراس اوورهای شهری رده B و C) که جرم خالص کمتر از ۱۳۰۰ کیلوگرم را دارند، ۵ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر است. این پیشرانه که ساخت شرکت تیوان است و مهندسی AVL اتریش دارد و حال برای شاهین و آریا آماده شده است، تنها موتور تولید داخل بوده که ۱۰۰ درصد تولیدات این کارخانه قوای محرکه وارد فرایند تست سرد می شوند. همچنین پیشرانه جدید خانواده SP100 تنها موتور در میان خودروهای داخلی است که فرایند تست سرد را تجربه می کند و به همین دلیل می توان کیفیت و عملکرد با ثبات بیشتری را در این پیشرانه جدید شاهد بود.
۹۹۹ سی سی
سه سیلندر خطی
۱۲ سوپاپ
بلوک و سرسیلندر آلومینیومی
بالانسر
توربوشارژر
زمان بندی متغییر سوپاپ های دوگانه ( DVVT )
پمپ روغن متغییر
خنک کاری مستقل و متغییر سوپاپ ها
نسل جدید خنک کاری مستقل بلوک و سرسیلندر
پاشش سوخت مستقیم
زنجیر تایم
۱۴۳ اسب بخار در ۵۶۰۰RPM
۲۲۲ نیوتن متر در بازه ۱۶۰۰RPM تا ۴۴۰۰RPM
مصرف سوخت بهینه ۵ لیتر به ازای هر ۱۰۰ کیلومتر
استاندارد آلایندگی یورو ۶
آلایندگی ۹۰ گرم در هر کیلومتر
همان طور که گفته شد، تیپ های کامل تر شاهین و آریا به پیشرانه ۳ سیلندر توربوشارژر مجهز می شوند و نمونه های پایه همچنان با پیشرانه M15 توربو عرضه خواهند شد. بر اساس ساز و کار کمپانی AVL، این امکان فراهم است تا سایپا شاهین و آریا با پیشرانه یک لیتری توربو به جعبه دنده های ۶ سرعته اتوماتیک HPT و DAE متصل شوند و از سویی برای اتلاف توان کمتر، جعبه دنده ۶ سرعته اتوماتیک دو کلاچه هم برای این پیشرانه کم حجم پیشنهاد شده است. همچنین بدیهی است که امکان تطبیق این پیشرانه با جعبه دنده های دستی ۵ و ۶ سرعته فراهم بوده و این احتمال وجود دارد که نسخه های ارزان تر شاهین یک لیتری توربو و آریا یک لیتری توربو با سامانه انتقال قدرت دستی و جدید وارد خط تولید شوند. در کنار بحث قوای محرکه جدید برای خانواده SP100، سایپا پروژه های ارتقای شاهین و آریا را در نسخه های لوکس تر آغاز کرده است.
صندلی برقی راننده
کیسه هوای جانبی جلو
کروز کنترل
سامانه کنترل پایداری الکتریکی و پیشگیری از هرزگردی
سامانه کنترل شروع حرکت در سربالایی
سامانه کنترل سرعت و حرکت در سراشیبی ( فقط برای آریا )
رینگ آلومینیومی ۱۶ و ۱۷ اینچی ۵ پیچ
نورپردازی مخفی کابین
بدنه دو رنگ ( فقط برای آریا )
نمایشگر لمسی ۱۰ اینچی
تریم داخلی جدید
و…
حتماً ببینید:
ویدیوی تست و بررسی سایپا شاهین دنده ای در اسب بخار
ویدیوی فرایند تولید و خط مونتاژ سایپا شاهین و آریا
هرروز عقب افتاده تر از دیروز
شما که هی توربو توربو میگید آیا از کیفیت افتضاح بنزین ایران خبر دارید؟؟؟؟؟؟؟
@مصطفی
شما این عقب مونده رو نخر
انشالله در افق ۱۵۰۰ پیشرانه های سه سیلندر روی خودروهای ملی نصب خواهند شد و تا اون موقع نمایشگاه های بین المللی می تونند تصاویر پیشرانه های فوق پیشرفته ملی رو پخش کنند و شما هم از موتور پراید استفاده کنید و از قطعات یدکی ارزونش لذت ببرید. این سیاست دانشمندان سایپا باتوجه به بی ارزش بودن بنزین و احتمال ممنوعیت استفاده از اون تا تاریخ مذکور، بسیار هوشمندانه هست چرا که نوادگان شما در اون زمان احتمالا میتونند خودروهاشون رو به صورت رایگان به حرکت دربیارند!
فرقونی دیگر از مجمع الجزایر دورافتاده ایران:) ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ سال دیگم شما خودروساز نمی شید چون قصدتون این نیست ولمون کنید هر گلی به سرمون زدید بسمونه مردیم از افتخار و خفه شدیم از غرور ملی دیگه عراقی هام اینا رو نمی خرن ازتون با منت بدین ملت همیشه در صحنه کیلویی هم بفروشید به همین چهار تا کشور شمالی مون
اگر این انحصار مضحک و فاسد تو صنعت خودرو نبود امروز سایپا دست کم سه چهارتا موتور به روز داشت … چون مجبور بود با محصولات خارجی رقابت کنه. وقتی رقابت نباشه همینه هر اتاقی رو با موتور پراید میدن تو بازار و عده ای هم مجبورن بخرن
حتما با قیمت یک میلیارد تومن.
بعد پس فردا اینم تحریم میشه موتورش و قطعاتش نمیاد.
اونایی که دارن از ترس استهلاک و نبود قطعه باید بندازنش گوشه پارکینگ و اونایی که میخوان بخرن با موتور تیبا باید تحویل بگیرن.
نخواستیم.
ارزونی خودتون.
کاش این ماشین رو جای تیبا رونمایی میکردن و الان پله ی بعد بودیم ، حداقل ۵ نسل اصلی از دنیای نرمال عقبیم
به نظر خوب باشه. باید دید در عمل چکار میکنن
از نظر ظاهری ماشین خوبی هست ولی فنی به شدت افتضاح
خوشحالم از اینکه حداقل یه قشری از مردم نسبت به کیفیت بسیار پایین ماشین‌های تماما ایرانی آگاهند.
نمودار گشتاور و قدرت موتور خوبی داره و موتور جالبی است و جالبه که تستس سرد روش انجام می شه در کل تیوان حرکت روبه جلو خوبی داشته حاله باید دید تست این موتور روی بدنه ضعیف محصولات سایپا چطور جواب میده
حتی موتور حال حاضر شاهین هم موتور نسبتا خوبی هست (از لحاظ قدرت موتور) ولی در کلاس این ماشین نیست و فکر میکنم موتور تیوان بتونه جای خالی یه موتور هم رده با این ماشین رو پر کنه
از هر نظر عالیه و مدت هاست منتظر این موتور روی آریا هستم ولی بنظر خودتون بعد از تولید تیبا نباید بفکر این روز میفتادین ساینا و تیبا۲ و کوییک های مختلف و الانم شاهین با موتور m15 اومد و ده سال مردم بیچاره اونو خریدند. تازه از الان میگین زمستان سال آینده تجاری سازی میشه؟
فکر کنم ۱۴۰۴ باید روش حساب کنیم
خب به سلامتی که دارن تولید میکنند
خواهشا تارا و آریا رو (حداقل یکی اش رو) توی قسمت دهم فصل هفتم تست و بررسی کنید
ماشین چینی به چه دردی میخوره ؟ /:
مشخصاتی که برای موتور سه سیلندر گفتید خیلی خوب به نظر میاد، چهار سیلندرش هم قراره تولید بشه؟ یعنی میشه در آینده حداقل یه ماشین داخلی بالای ۲۰۰ اسب داشته باشیم؟قسمت دوم فصل هشتم اسب بخار به تست و بررسی دیگنیتی پرستیژ بهمن موتور اختصاص دارد و در آیتم «خودروچی» هم به سراغ مقایسه هیوندای وراکروز و تویوتا پرادو دو در اتاق FJ120 رفته ایم که در یک رده قیمتی قرار دارند.
در قسمت اول فصل هشتم اسب بخار به سراغ تست و بررسی سانگ یانگ تیوولی اسپشیال (توربو) رفته ایم و این کراس اوور کره ای را با پژو ۲۰۰۸ مقایسه کرده ایم.
هرروز عقب افتاده تر از دیروز
شما که هی توربو توربو میگید آیا از کیفیت افتضاح بنزین ایران خبر دارید؟؟؟؟؟؟؟
@مصطفی
شما این عقب مونده رو نخر
انشالله در افق ۱۵۰۰ پیشرانه های سه سیلندر روی خودروهای ملی نصب خواهند شد و تا اون موقع نمایشگاه های بین المللی می تونند تصاویر پیشرانه های فوق پیشرفته ملی رو پخش کنند و شما هم از موتور پراید استفاده کنید و از قطعات یدکی ارزونش لذت ببرید. این سیاست دانشمندان سایپا باتوجه به بی ارزش بودن بنزین و احتمال ممنوعیت استفاده از اون تا تاریخ مذکور، بسیار هوشمندانه هست چرا که نوادگان شما در اون زمان احتمالا میتونند خودروهاشون رو به صورت رایگان به حرکت دربیارند!
فرقونی دیگر از مجمع الجزایر دورافتاده ایران:) ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ سال دیگم شما خودروساز نمی شید چون قصدتون این نیست ولمون کنید هر گلی به سرمون زدید بسمونه مردیم از افتخار و خفه شدیم از غرور ملی دیگه عراقی هام اینا رو نمی خرن ازتون با منت بدین ملت همیشه در صحنه کیلویی هم بفروشید به همین چهار تا کشور شمالی مون
اگر این انحصار مضحک و فاسد تو صنعت خودرو نبود امروز سایپا دست کم سه چهارتا موتور به روز داشت … چون مجبور بود با محصولات خارجی رقابت کنه. وقتی رقابت نباشه همینه هر اتاقی رو با موتور پراید میدن تو بازار و عده ای هم مجبورن بخرن
حتما با قیمت یک میلیارد تومن.
بعد پس فردا اینم تحریم میشه موتورش و قطعاتش نمیاد.
اونایی که دارن از ترس استهلاک و نبود قطعه باید بندازنش گوشه پارکینگ و اونایی که میخوان بخرن با موتور تیبا باید تحویل بگیرن.
نخواستیم.
ارزونی خودتون.
کاش این ماشین رو جای تیبا رونمایی میکردن و الان پله ی بعد بودیم ، حداقل ۵ نسل اصلی از دنیای نرمال عقبیم
به نظر خوب باشه. باید دید در عمل چکار میکنن
از نظر ظاهری ماشین خوبی هست ولی فنی به شدت افتضاح
خوشحالم از اینکه حداقل یه قشری از مردم نسبت به کیفیت بسیار پایین ماشین‌های تماما ایرانی آگاهند.
نمودار گشتاور و قدرت موتور خوبی داره و موتور جالبی است و جالبه که تستس سرد روش انجام می شه در کل تیوان حرکت روبه جلو خوبی داشته حاله باید دید تست این موتور روی بدنه ضعیف محصولات سایپا چطور جواب میده
حتی موتور حال حاضر شاهین هم موتور نسبتا خوبی هست (از لحاظ قدرت موتور) ولی در کلاس این ماشین نیست و فکر میکنم موتور تیوان بتونه جای خالی یه موتور هم رده با این ماشین رو پر کنه
از هر نظر عالیه و مدت هاست منتظر این موتور روی آریا هستم ولی بنظر خودتون بعد از تولید تیبا نباید بفکر این روز میفتادین ساینا و تیبا۲ و کوییک های مختلف و الانم شاهین با موتور m15 اومد و ده سال مردم بیچاره اونو خریدند. تازه از الان میگین زمستان سال آینده تجاری سازی میشه؟
فکر کنم ۱۴۰۴ باید روش حساب کنیم
خب به سلامتی که دارن تولید میکنند
خواهشا تارا و آریا رو (حداقل یکی اش رو) توی قسمت دهم فصل هفتم تست و بررسی کنید
ماشین چینی به چه دردی میخوره ؟ /:
مشخصاتی که برای موتور سه سیلندر گفتید خیلی خوب به نظر میاد، چهار سیلندرش هم قراره تولید بشه؟ یعنی میشه در آینده حداقل یه ماشین داخلی بالای ۲۰۰ اسب داشته باشیم؟source

سئو سایت

یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط mohtavaclick