نسل بعدی تراشه‌ی پرچم‌دار کوالکام موسوم به Snapdragon 8 Gen 2 در ۱۵ نوامبر ۲۰۲۲ (۲۴ آبان ۱۴۰۱) معرفی خواهد شد. اکنون گزارش شده است عملکرد این پردازنده از نسل قبلی آن تا ۱۰ درصد بهبود خواهد یافت.
گزارش‌های جدید نشان می‌دهند سفارش‌های ساخت Snapdragon 8 Gen 2 فقط به TSMC واگذار خواهد شد. بااین‌حال، این تراشه احتمالاً برپایه‌ی لیتوگرافی ۳ نانومتری آینده‌ی تراشه‌ساز تایوانی تولید نخواهد شد؛ زیرا اپل درحال‌حاضر بزرگ‌ترین مشتری TSMC است و ازقبل ظرفیت خط‌تولید ۳ نانومتری آن را برای ساخت تراشه‌های M2 Pro و M2 Max رزرو کرده است؛ بنابراین، به‌احتمال زیاد کوالکام برای تولید نسل بعدی تراشه‌ی پرچم‌دار خود از معماری ۴ نانومتری TSMC استفاده خواهد کرد. در مقام مقایسه، Snapdragon 8+ Gen 1 کنونی این شرکت نیز برپایه‌ی همین فرایند تولید شده است.
سامسونگ اخیراً عرضه‌ی تراشه‌های ساخته‌شده برپایه‌ی فرایند ۳ نانومتری را به مشتریانش آغاز کرده است. طبق گزارش‌های اخیر، هیچ فروشنده‌ی تراشه‌ی جدیدی برای ساخت پردازنده‌های ۳ نانومتری مبتنی‌بر معماری GAA به غول فناوری کره‌ای مراجعه نکرده است. یکی از دلایلی که کوالکام هنوز سفارشی برای ساخت تراشه براساس لیتوگرافی ۳ نانومتری سامسونگ ارائه نکرده است، احتمالاً به شکست تراشه‌ی Snapdragon 8 Gen 1 ارتباط دارد؛ پردازنده‌ای که براساس معماری ۴ نانومتری سامسونگ تولید و به‌دلیل مشکلات تولید حرارت بیش‌ازحد و کاهش عملکرد، به‌شدت با انتقاد روبه‌رو شد.

به‌گزارش Gizmochina، کوالکام می‌تواند از پیکربندی ۳+۲+۲+۱ به‌جای ۱+۳+۴ بهره ببرد که در تراشه‌های قبلی اسنپدراگون استفاده شده است. این ساختار جدید شامل یک هسته‌ی اصلی با کارایی بالا با کد Makalu، دو هسته‌ی Makalu با عملکرد متوسط، دو هسته‌ی Matterhorn و سه‌ هسته‌ی Klein R1 خواهد بود. این کد‌ها به‌ترتیب با Cortex-X3 و Cortext-A715 و نهایتاً Cortex-A510 مطابقت دارند؛ هسته‌هایی که جدیدترین معماری‌های ARM برای پردازنده‌ی مرکزی محسوب می‌شوند.
پیش‌بینی می‌شود Snapdragon 8 Gen 2 علاوه‌بر طراحی منحصر‌به‌فرد، با جدیدترین مودم اسنپدراگون X70 5G همراه شود. این ویژگی به تراشه‌ی بعدی کوالکام اجازه می‌دهد ضمن کاهش ۶۰ درصدی در مصرف انرژی، به حداکثر سرعت دانلود دست یابد. یکی از افشاگران خبرهای فناوری به‌ نام یوگش برار اعلام کرده است عملکرد پردازنده‌ی مرکزی نسل بعدی تراشه‌های موبایلی کوالکام تا ۱۰ درصد بهبود خواهد یافت و می‌توان انتظار بهبود درخورتوجهی در قدرت پردازش گرافیکی این پردازنده را نیز داشت.

لطفا در نظر داشته باشید که زومیت در صورت مشاهده‌ی دیدگاه خلاف قوانین سایت، این حق را دارد که دیدگاه کاربر را بدون اطلاع قبلی پاک کند. همچنین در صورت تکرار در نقض قوانین سایت، به صلاح‌دید زومیت، حساب کاربری کاربر خاطی مسدود خواهد شد.
در صورت مشاهده‌ی تاپیک ها و پست های توهین آمیز یا خلاف قوانین از بحث کردن و پاسخ دادن به آن‌ها جدا خودداری کرده و صرفا موضوع را از طریق آیکون گزارش به اطلاع ما برسانید.

داغ‌ترین مقالات هفته
داغ‌ترین‌های امروز

کاربران بیشتر به دنبال چه هستند؟

سرورهای زومیت توسط پارس پک میزبانی می‌شود.

source

توسط mohtavaclick