یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اجرای طرح دارو یاری توسط این وزارت‌خانه گفت: هدف اصلی از اجرای طرح دارویاری انتقال یارانه دارو به انتهای زنجیره و مصرف کننده بود تا بیماران با هر سطح نیازمندی بتوانند از این طرح برخوردار شوند.
به گزارش ایسنا، بهرام عین اللهی در جلسه امروز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی در جریان رسیدگی به گزارش کمیسیون بهداشت مجلس درباره بررسی عملکرد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نحوه اجرای «طرح دارویاری» طی سخنانی اظهار کرد: دارو، تجهیزات، ملزومات پزشکی و شیر خشک از جمله کالاهایی هستند که حق دسترسی مناسب به آنها جزو حقوق اساسی مردم و وظیفه دولت‌ها است که برای تامین این کالاها اقداماتی انجام دهند.
وی خاطرنشان کرد: در دولت های گذشته سیاست اختصاص ارز ترجیحی در یک شرایط زمانی مانع آسیب به دسترسی مردم به سلامت شده بود اما با گذشت زمان و به دلیل افزایش فاصله نرخ ارز ترجیحی با نرخ بازار، سوء استفاده‌هایی آغاز و بی نظمی هایی در نظام سلامت ایجاد شد و قاچاق معکوس، شکست تولید داخلی و رونق بازارهای سیاه را به بار آورد.
وزیر بهداشت افزود: کمبودهای دارویی، کاهش ذخایر راهبری دارویی کشور، آسیب به تولید داخلی و از بین رفتن قدرت رقابت دارویی از جمله چالش‌هایی است که پیش از طرح دارویاری وجود داشته است. با وجود داشتن دانشمندان بسیار خوبی در کشور و شرکت های دارویی خوب و همچنین امکانات و تجهیزاتی که در اختیار داریم باید در تولید و صادرات دارو بتوانیم کارهای مهمی انجام دهیم ولیکن متاسفانه کار بزرگی انجام نشده است.
عین اللهی گفت: بر اساس اسناد موجود در سال ۱۳۹۸، ۵ هزار میلیارد تومان قاچاق معکوس در حوزه دارو داشته‌ایم یعنی با وضعیت فعلی فقط ۸۰ میلیون جمعیت داخل کشور را پوشش نمی دادیم بلکه ۴۰۰ میلیون جمعیت را پوشش می‌دادیم که کشورهای همسایه نیز شامل آن بودند و آنها هم از ارز ترجیحی ما برخوردار بودند.
وی اظهار کرد: با شروع دولت مردمی آقای رئیسی حذف رانت از ارز مورد توجه قرار گرفت و قرار شد اقدام عاجلی در این زمینه انجام شود. با اقدام انقلابی مجلس شورای اسلامی در تعیین سیاست تخصیص ارز ترجیحی و قانون بودجه سال ۱۴۰۱ بعد از چند ماه مطالعه و تحقیق طرح دارویاری تهیه و تصویب شد که هدف اصلی از اجرای آن این بود که یارانه دارو به انتهای زنجیره منتقل شود و مصرف کننده اختصاص یابد و بیماران با هر سطح نیازمندی بتوانند از این طرح برخوردار شوند.
وزیر بهداشت ادامه داد: قبل، حین و بعد از اجرای طرح دارویاری اقدامات موثر در وزارت بهداشت طراحی و اجرا شد؛  قبل از اجرای طرح ستاد تدابیر ویژه دارویی با حضور همه معاونان، سازمان برنامه، بیمه های پایه، وزارت رفاه، بانک مرکزی، دستگاه‌های نظارتی و امنیتی تشکیل شد. کمیته علمی با حضور نخبگان جوان دانشگاهی و با تلاش شبانه‌روزی ۶ ماه پیش از اجرای طرح شکل گرفت و حدود ۲۵۰ جلسه تشکیل شد.
عین اللهی گفت: در شروع اجرای طرح دارویاری همه مردم تحت پوشش بیمه قرار گرفتند. از طرف دیگر اقلام تولید داخلی مشتمل بر ۹۶۳۳ کالا قیمت گذاری شد و پیش از اجرای طرح این اطلاعات به بیمه ها داده شد. همچنین اقدام جدید دیگری که انجام شد این بود که پیشتر ما فقط سهم بیمار و سهم بیمه داشتیم، اما امروز سهم یارانه سلامت اضافه شده این موضوع موجب شده که سهم پرداختی بیماران یا تغییر نکند یا کمتر از قبل شود.
وی با بیان اینکه «از دیگر نکات مهم در طرح دارو یاری، افزایش پوشش بیمه ای داروها بود»، خاطرنشان کرد: در حین اجرای طرح قرارگاه فرماندهی با حضور همه مسئولان مربوطه تشکیل شد و با دستور ریاست محترم جمهوری و همچنین معاون اول محترم بدون اطلاع قبلی در تاریخ ۲۳ تیرماه ۱۱ هزار بازرسی از مراکز دارویی جهت جلوگیری از احتکار انجام شد. همچنین ۸ هزار میلیارد تومان برای تامین مخارج مربوط به شرکت های دارویی داده شد.
به گزارش ایسنا، بهرام عین اللهی در ادامه با اشاره به تخصیص یک میلیارد دلار اعتبار برای شروع اجرای طرح دارویاری گفت: این اعتبار اختصاص داده شد تا بتوانیم زیرساخت‌های لازم برای اجرای طرح را تامین و بیمه‌ها را تقویت و نرم‌افزارها و سخت‌افزارها را آماده کنیم تا در اجرای طرح دچار مشکل نشویم.
وی با تاکید بر اینکه امروز به خوبی بر قیمت دارو نظارت داریم، خاطرنشان کرد: امروز قیمت داروها در تهران و همه نقاط کشور یکسان است و کسی نمی‌تواند خارج از قیمت های مصوب کاری انجام دهد.
وزیر بهداشت اظهار کرد: در طرح دارویاری این امکان را ایجاد کرده ایم که در صورتی که فردی بدون داشتن نسخه الکترونیک به داروخانه ها مراجعه کند، تا دو مرتبه بعد از نخستین نسخه الکترونیک خود نیز بدون نیاز به مراجعه به پزشک از همان نسخه بتواند استفاده کند.
عین‌اللهی در ادامه به برخی نتایج حاصل از اجرای طرح دارویاری اشاره کرد و گفت: قدر مطلق ریالی پرداخت از جیب بیماران مشروط به دریافت دارو از مسیر بیمه تعیین شده و این پرداخت نیز مطلقاً افزایش نداشته و حتی در برخورد موارد روند کاهشی داشته است. این طرح همچنین باعث شد که بیمه همگانی در کشور محقق شود و توزیع عادلانه یارانه دارو نه فقط برای وارد کنندگان اولیه بلکه برای مردم هم انجام شود.
وی با تاکید بر اینکه هیچ راهی جز حمایت از تولیدات داخلی  نداریم، افزود: بعد از اجرای طرح دارویاری صدور نسخه‌های الکترونیکی بسیار رشد یافته و دریافت دارو با نسخه پزشک در داروخانه ها نیز ۴۰ درصد افزایش یافته است. با اصلاح این سیاست ها مانع از تعطیلی تولید دارو شدیم و توانستیم این صنایع داخلی را مورد حمایت قرار دهیم که این موضوع موجب پیشرفت این صنایع شده است و ان شاءالله در ماه‌های آتی هم کمبود دارو را برطرف خواهیم کرد و هم به سمت صادرات حرکت خواهیم کرد.
وزیر بهداشت با اشاره به تخصیص ۵ هزار میلیارد تومان از سوی مجلس در قانون بودجه برای بیماری‌های خاص گفت: صندوق بیماریهای خاص در آخرین جلسه دولت به تصویب رسیده است و ان شاءالله یکی از برنامه‌های اصلی ما این است که با اعتباری که مجلس قرار داده بتوانیم بیماریهای خاص را تحت پوشش درمانی خوبی قرار دهیم.
انتهای پیام
source

تولید محتوا
سئو سایت
شینگل
جهان خبری
اتو خبری
فرهنگی خبری
سرگرمی خبری
ورزشی خبری
اقتصادی خبری
علمی خبری
تکنولوژی خبری
یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط mohtavaclick