روسکاسموس، سازمان فضایی روسیه، ماهواره‌ی ایرانی خیام را به‌همراه ۱۶ فضاپیمای روسی کوچک‌تر، سه‌شنبه ۱۸ مرداد برفراز موشک سایوز پرتاب خواهد کرد.
سازمان فضایی ایران امروز اعلام کرد که ماهواره سنجش از دور خیام هفته‌ی آینده برفراز موشک روسی سایوز از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان پرتاب خواهد شد. به‌نقل از این سازمان، ماهواره‌ی خیام با سنجنده‌های دقیق در طیف‌های مختلف، زیرساختی مناسب برای هوشمندسازی بخش‌های گوناگون کشور خواهد بود.
همچنین، ارتقای بهره‌وری در حوزه‌ی کشاورزی، پایش دقیق منابع آبی کشور، مدیریت مخاطرات طبیعی، پایش تغییرات کاربری، ساخت و سازهای غیرمجاز و مقابله با جنگل‌خواری، پایش مخاطرات زیست‌محیطی، پایش معادن و اکتشافات معدنی، پایش مرزهای کشور و بسیاری از کاربردهای دیگر ازجمله کاربردهای داده‌های دریافت‌شده از ماهواره خیام خواهد بود. سازمان فضایی می‌گوید جزئیات فنی مربوط به ماهواره‌ی خیام پس از پرتاب آن در هفته‌ی بعد منتشر خواهد شد.
پرتاب ماهواره‌ای ایرانی برفراز موشکی خارجی اتفاقی کم‌سابقه در صنعت فضایی ایران محسوب می‌شود. در سال ۱۳۸۴، «سینا ۱» به‌عنوان نخستین ماهواره ایرانی برفراز موشک روسی کاسموس ۳ از پایگاه فضایی پلستسک به مدار زمین فرستاده شد. این ماهواره که به سفارش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران در روسیه ساخته شد، از نوع سنجش از دور بود و با ۱۵ بار گردش به دور زمین در هر ۲۴ ساعت، گزارش‌های دورسنجی به مرکز فضایی ایران ارسال می‌کرد. سازمان فضایی ایران در سال‌های بعد با اتکا به موشک‌های ماهواره‌بر ایرانی ازجمله سیمرغ و سفیر، ماهواره‌های خود را به مدار زمین پرتاب کرد.
در همین حال، خبرگزاری دولتی تاس روسیه نیز گزارش داده است که روسکاسموس، سازمان فضایی روسیه، ماهواره‌ی خیام را سه‌شنبه ۱۸ مرداد به سفارش جمهوری اسلامی ایران به مدار خواهد رساند. به‌نقل از این خبرگزاری، روسکاسموس طراحی و تولید ماهواره‌ی خیام را برعهده داشته است. در پرتاب هفته‌ی آینده، علاوه‌بر خیام، ۱۶ فضاپیمای کوچک‌تر روسی نیز روانه‌ی مدار زمین خواهند شد.

لطفا در نظر داشته باشید که زومیت در صورت مشاهده‌ی دیدگاه خلاف قوانین سایت، این حق را دارد که دیدگاه کاربر را بدون اطلاع قبلی پاک کند. همچنین در صورت تکرار در نقض قوانین سایت، به صلاح‌دید زومیت، حساب کاربری کاربر خاطی مسدود خواهد شد.
در صورت مشاهده‌ی تاپیک ها و پست های توهین آمیز یا خلاف قوانین از بحث کردن و پاسخ دادن به آن‌ها جدا خودداری کرده و صرفا موضوع را از طریق آیکون گزارش به اطلاع ما برسانید.

داغ‌ترین مقالات هفته
داغ‌ترین‌های امروز

کاربران بیشتر به دنبال چه هستند؟

سرورهای زومیت توسط پارس پک میزبانی می‌شود.

source

توسط mohtavaclick