نقد فیلم «خانواده فیبلمن» ۲۰۲۲ The Fabelmans | ما معتادیم، سینما مواد ماست
معرفی سریال «ایرما وپ» Irma Vep 2022 | نوری در تاریکی
بهترین فیلم‌ های ۲۰۲۲ | از «بتمن» تا «همه چیز همه جا به یکباره»
بهترین فیلم‌ های ۲۰۲۲ | از «بتمن» تا «همه چیز همه جا به یکباره»
پرفروش ترین فیلم های سینما در نیمه اول ۱۴۰۱ | از «انفرادی» تا «موقعیت مهدی»
برترین فیلم هایی که در تابستان اکران شدند
نقد و بررسی بازی پژمان جمشیدی در علفزار
نقد فیلم «علف‌ زار» | درام ملتهب دادگاهی
برندگان اولین جشن بزرگ کانون کارگردانان مشخص شدند | گزارش تصویری
تقریبا یک‌سوم ۲۰۲۲ گذشته است و هنوز سینما نتوانسته آثار خیلی چشم‌گیری به مخاطبان خود ارائه دهد. حتی فیلم‌های پرمخاطبی که توانسته‌اند، رکوردهای فروش سال را به نام خودشان ثبت کنند هم نتوانسته‌اند نظر منتقدان زیادی را به خود جلب نمایند. البته باید قبول کرد که سینما پس از یک رکود طولانی که برای مدت‌ها جان او را گرفته بود، دوباره توان تازه‌ای پیدا کرده است و باید به او فرصت داد تا دوباره روی پای خود بایستد. در ادامه به بعضی از برترین فیلم های ۲۰۲۲ که تابه‌حال منتشر شده‌اند، می‌پردازیم.
 
پس از «جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آنها» و «جانوران شگفت‌انگیز: جنایات گریندل‌وال»، نوبت «جانوران شگفت‌انگیز: اسرار دامبلدور» بود تا سه‌گانه‌ی جانوران شگفت‌انگیز را کامل کند. ادی ردمند، جود لاو و ازرا میلر از ستارگان این فیلم هستند. فیلمنامه‌ی فیلم‌ها را جی.‌کی.رولینگ و استیو کلاوز براساس داستان کتاب‌های جی.کی.رولینگ نوشته‌اند. این فیلم توانست در گیشه‌‌ به فروش خوبی دست پیدا کند. دیوید ییتس که بعد از ساختن چهار قسمت از فیلم‌های «هری پاتر»، یکی از اساتید فیلم‌سازی در ژانر فانتزی محسوب می‌شود؛ چراکه هر سه قسمت این سه‌گانه را خودش کارگردانی کرده است و از این جهت، تسلط بیشتری بر داستان و شخصیت‌ها دارد و با موفقیت می‌تواند نظر مخاطبان و منتقدان را جلب نماید.
از زمانی‌که رابرت پتینسون در ماه می ۲۰۱۹ برای بازی در نقش بتمن انتخاب شد، طرفداران بتمن به دو دسته تقسیم شدند. وقتی خود فیلم منتشر شد هم واکنش‌ها نسبت به آن متفاوت بود. عده‌ای آن را خیانتکار به سایر فیلم‌های بتمن خواندند و به عقیده‌ی برخی دیگر، یکی از بهترین بتمن‌های تاریخ سینما متولد شده بود.
بتمن مت ریوز در تلاش بوده تا همه چیز را واقعی‌تر و روانشناختانه‌تر کند. «بتمن» داستان بتمن را روایت می‌کند که مانند یک کارآگاه برای حل یک پرونده‌ی قتل زنجیره‌ای، به‌دنبال سرنخ می‌گردد. همان‌طورکه پیش‌بینی می‌شد، «بتمن» در گیشه به فروش مطلوبی دست یافت و تاکنون با بودجه‌ی ۲۰۰ میلیون دلاری، توانسته است به فروش ۷۷۰ میلیون دلاری دست پیدا کند. فیلمنامه‌ی «بتمن» را مت ریوز و پیتر کریگ نوشته‌اند و فیلم‌برداری آن را گرگ فریزر برعهده داشته است. زوئی کراویتز، پل دینو، جفری رایت، جان تورتورو و کالین فارل از دیگر ستارگان این فیلم هستند.
«سونیک خارپشت ۲» از آن‌جایی که خبر تولیدشدنش تقریبا دو سال است که در رسانه‌ها جابه‌جا می‌شود و طرفداران آن اکثرا خوره‌های اینترنت و نوستالژی‌هایشان هستند، تبدیل به فیلم مهمی شد. «سونیک خارپشت ۲» تقریبا تمام عوامل مهم قسمت قبلی را به‌جز فیلم‌بردار و تدوین‌گر با خود همراه کرده است. این فیلم توانست کیفیت پیشین خود را دوباره تکرار کند و هواداران خود را راضی نگه دارد. این فیلم قرار است قسمت سومی هم داشته باشد و استودیو ادعا کرده باوجود خداحافظی جیم کری از بازیگری، مخاطبان باز هم او را در نقش دکتر اگمن بر پرده‌ی سینماها خواهند دید. قسمت اول این سری فیلم‌ها با بودجه‌ی ۸۵ میلیون دلاری به فروش ۳۱۹.۸ میلیون دلاری و قسمت دوم با بودجه‌ی ۹۰ میلیون دلاری به فروش ۳۸۵.۴ میلیون دلاری دست یافتند.
حالا دیگر دنیای انیمیشن‌های سینمایی به قدری پیشرفت کرده است که دیگر نمی‌توان بدون اشاره کردن به چند نمونه از آنها، لیستی از بهترین‌ها ترتیب داد. «قرمز شدن» را یکی از بهترین شرکت‌های انیمیشن‌سازی، یعنی پیکسار ساخته است. برای کسانی‌که نمی‌دانند لیستی از انیمیشن‌هایی که پیکسار ساخته‌ است، حاضر کرده‌ایم؛ شرکت هیولاها، در جستجوی نمو، داستان اسباب بازی، ماشین‌ها، راتاتوئی، وال.ائی، بالا، درون بیرون، کوکو، روح و تقریبا تمام سایر انیمیشن‌های تاریخ سینما.
این فیلم در ۱۱ مارس ۲۰۲۲ (۱۰ اسفند ۱۴۰۰) در دسترس عموم قرار گرفت و تا به امروز فروش موفقی نداشته است و با این‌حال منتقدان و نمراتی که مخاطبانی که فیلم را دیده‌اند، به آن داده‌اند، بسیار مثبت است. «قرمزشدن» با بودجه‌ی ۱۷۵ میلیون دلاری، به فروش ۱۸.۱ میلیون دلاری رسیده‌ است.
کوان پس از تماشای انیمیشن مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی در سال ۲۰۱۸ گفت: «این کمی ناراحت‌کننده است زیرا ما فکر می‌کردیم همه را با آن چیزی که در حال کار کردن بر روی آن هستیم، شکست خواهیم داد.» میشل یئو، استفانی هسو و جاناتان کی کوان از ستارگان اصلی این فیلم هستند.
«کیمی» سی‌ویکمین تجربه‌ی کارگردانی استیون سودربرگ است و او در آن داستان کارمندی را تعریف می‌کند که طی همه‌گیری کرونا، پی به یک جنایت خشونت‌انگیز می‌برد و پس از ناتوانی در مقابل دیوان‌سالاری، تصمیم می‌گیرد خودش پیگیر ماجرا شود. زوئی کراویتز، ریتا ویلسون و امیلی کورودا از بازیگران اصلی این فیلم هستند. موسیقی آن را کلیف مارتینز ساخته و فیلم‌برداری و تدوین آن برعهده‌ی خود سودربرگ بوده؛ سودربرگی‌ که همیشه همه‌ی کارها را خودش انجام می‌داده است. این فیلم در سالن‌های سینما اکران نشد و نخستین‌بار در ۱۰ فوریه ۲۰۲۲ (۲۱ بهمن ۱۴۰۰) از شبکه‌ی اچ‌بی‌او مکس پخش گردید.
رابرت اگرز نامی است که تقریبا تمام منتقدها در رابطه با ماندگارشدنش در آینده‌ای نه‌چندان دور مشترک‌القول هستند. «مرد شمالی» سومین تجربه‌ی کارگردانی اگرز پس از «جادوگر» و «فانوس» دریایی است. اگرز کارگردانی صاحب‌سبک با علاقه‌ی فراوان به داستان‌های تاریخی است. او در «مرد شمالی» داستان یک وایکینگ و تلاش‌های او برای گرفتن انتقام خون پدر و بازپس‌گیری حق پادشاهی را روایت می‌کند. شنیده‌ها حاکی از آن است که اگرز طی ساخت فیلم به دنبال تاکید فراوانش بر دقت تاریخی، فشار زیادی به عوامل خود آورده است و آنها در مصاحبه‌های خود روند تولید این فیلم را به جهنم تشبیه کرده‌اند. «مرد شمالی» در ۲۲ آوریل ۲۰۲۲ (۲ اردیبهشت ۱۴۰۱) در آمریکا اکران شد و توانست نظر بسیار مثبت منتقدان فراوانی را به دست آورد.
پدرخوانده‌ی فیلم‌های ابرقهرمانی و ترسناک، سم ریمی با ترکیب دو ژانری که در هرکدامشان حرفه‌ای شناخته می‌شود، فیلم «دکتر استرنچ در چندجهانی  دیوانگی» را بهار امسال راهی سالن‌های سینما کرد. فیلم با لیست بازیگران محبوبی که دارد در راس آنها بندیکت‌کامبربچ در نقش استون استرنج روایت‌گر ماجراهای دکتر استرنج است برای برقراری نظم در جهان‌های موازی که پیش‌تر پس از مرگ جادوگر اعظم به‌خاطر اشتباهات او آشفته شد. با این‌حال فیلم یکی از بحث‌برانگیزترین اقتباس‌هاس سینمایی جهان مارول در بین طرفداران پروپاقرص خود شناخته می‌شود.
از طرفی جنبه‌ی کارگردانی ریمی آن‌قدر جذاب است که به‌راحتی غرقش می‌شویم و می‌دانیم  در کمتر  فیلم ابرقهرمانی‌ای با این نوآوری‌ها مثالش را می‌توانیم پیدا کنیم. اما از سویی دیگر تا پایان فیلم شاهد المان‌هایی از دنیای وحشت‌ایم که هراسان پا به فیلم می‌گذارند و خوب هم می‌درخشند. به‌طورمثال بازی الیزابث اولسن در نقش واندانا ماکسیمف است اما عمیقا به بازی گرفته نمی‌شوند و ابتر می‌مانند. با این‌حال فیلم تازه‌ی سم ریمی با مجموعه‌ی کارکترهای دوست‌داشتنی‌، موضوعی باب روز مثل «چندجهانی» و داستانی که از دل کتاب‌های مارول درآمده جزء فیلم‌های دیدنی سال گذشته است.
شاید فیلم «لبخند» دست‌آورد ویژه‌ای برای سینمای ترسناک نداشته باشد اما قطعا یکی از سرگرم‌کننده‌ترین و درگیرکننده‌ترین فیلم‌های ژانر وحشت امسال است. قصه‌ی جذاب فیلم که می‌توان گفت تا حدی برگ برنده‌ی آن هم است از یک کلینیک روان‌پزشکی شروع می‌شود، جایی‌که سوزی‌بیکن در نقش درمانگر این مجموعه بعد از خودکشی یکی از مراجعان، تجربه‌های عجیب و دلهره‌آوری را پشت‌ سر می‌گذارد.
به ‌این ترتیب فیلم از فضای واقع‌گرایانه‌ی روان‌درمانی وارد جهان فراطبیعی می‌شود و نشان می‌دهد که ریشه‌ی زخم‌ها و ترس‌های کودکی چقدر عمیق است. با این اوصاف پارکر فین در نخستین تجربه‌ی فیلم بلند خود چنان خوش‌ درخشیده که علی‌رغم شباهت‌هایی که قصه‌اش با دیگر داستان‌های این سبک دارد، مثل «حلقه» (۲۰۰۴) و «تعقیب می‌کند» (۲۰۱۴) همچنان فیلم موفقی در گیشه محسوب می‌شود.
بی‌تعارف همه می‌دانیم که ساختن بیوگرافی‌های موسیقی چقدر می‌تواند سخت و حساس باشد. داستان‌هایی از  شخصیت‌هایی شاخص که برای نویسنده‌ها و کارگردان‌ها می‌تواند بسیار وسوسه‌برانگیز باشد اما در عین‌حال بار مسئولیت بسیاری برایشان به همراه می‌آورد و اگر به‌ هر دلیلی با ذائقه‌ی هواداران خوش نیاید، احتمالا بدجور ناکام می‌ماند. با این‌حال الویس با کارگردانی باز لورمن که در روی پرده‌آوردن قصه‌ها، سبک روان و باب طبعی دارد و همراه بازیگری تازه‌وارد ماهری مانند آستین باتلر، مثل هوای تازه سر صبح آدم را سر کیف می‌آورد و به‌سادگی حساب خود را از هم‌ردیفانش متمایز می‌کند.
قصه‌ی تازه‌ی لورمن که با همکاری کریگ پیرس و جرمی دونر نوشته شده است، از زاویه‌ی دید مدیر برنامه‌های الویس پرسلی، کلنکل تام پارکر با بازی تام هنکس روایت می‌شود که در سال ۱۹۹۷ در بستری بیماری روند آشنایی خود را با اسطوره‌ی راک‌اند‌رول جهان تعریف می‌کند. «الویس» نه‌تنها فیلم موفقی در در جشنواره‌ها و پیش منتقدین بود و ستارگان و دست‌اندکارانش را نامزد جوایز گلدن‌گلوب کرد بلکه در گیشه هم به‌خوبی فروش رفت و سینمای از رونق‌افتاده را بعد از دوسال پاندمی دوباره زنده کرد.
نقد فیلم «خانواده فیبلمن» ۲۰۲۲ The Fabelmans | ما معتادیم، سینما مواد ماست
نگاهی به فیلم های در حال اکران | از «بخارست» تا «تورنادو ۲»
انتخاب برترین فیلم‌ های ۲۰۲۲ از سوی مجله کایه دو سینما | عشق، هنر و دیگر هیچ
معرفی سریال «ونزدی» Wednesday ۲۰۲۲
آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


آخرین اخبار
نقد فیلم «خانواده فیبلمن» ۲۰۲۲ The Fabelmans | ما معتادیم،…
معرفی فیلم ‌هایی با محوریت معلولان | داشتن یا نداشتن؛ مسأله…
مروری بر چهار فیلم هنر و تجربه و ۴ تئاتر در حال اجرا
معرفی سریال «ایرما وپ» Irma Vep 2022 | نوری در تاریکی
منتخب سردبیر
نگاهی به فیلم های در حال اکران | از «بخارست» تا «تورنادو ۲»
بهترین فیلم‌ های ۲۰۲۲ | از «بتمن» تا «همه چیز همه جا به…
نقد سریال «خاندان اژدها» House of the Dragon | تکرار…
نامزدهای گلدن گلوب ۲۰۲۳ اعلام شد

source

توسط mohtavaclick