اگرچه اندروید ۱۳ هنوز برای بسیاری از گوشی‌های هوشمند مجهز به این سیستم‌عامل منتشر نشده است، انتظار داریم اندروید ۱۴ در سال ۲۰۲۳ قابلیت‌های جدیدی ارائه کند. همان‌قدر که از ویژگی‌های جذاب اندروید لذت می‌بریم، این سیستم‌عامل فاقد برخی قابلیت‌های کاربردی است که می‌توانند تأثیر بسیار زیادی روی بهبود تجربه‌ی کاربری ما بگذارند. در این مقاله، به ۹ خصیصه‌ای اشاره خواهیم کرد که انتظار داریم سال ۲۰۲۳ به اندروید اضافه شوند.
با گذشت زمان، هنگامی‌که برنامه‌ها و ابزارک‌های مختلفی به صفحه‌ی اصلی گوشی اندرویدی خود اضافه می‌کنید، امکان به‌هم‌ریختگی آن‌ها وجود دارد. با ابزارک‌های انباشه، می‌توانید چندین ابزارک را روی‌‌هم قرار دهید و بدین‌ترتیب، فضای صفحه‌ی اصلی خود را خلوت‌تر و منظم‌تر کنید.
با استفاده از ابزارهای انباشه، می‌توانید ابزارک‌های مفید و کاربردی را به صفحه‌ی اصلی گوشی خود اضافه کنید و بدون شلوغ‌شدن صفحه، بیشترین استفاده را از فضای آن ببرید. آيفون قبلاً چنین قابلیتی را ارائه داده است و گوشی‌های سامسونگ با One UI 5 نیز ویژگی مشابهی دردسترس کاربران قرار می‌دهند؛ اما دوست داریم این قابلیت به‌طور‌پیش‌فرض به سیستم‌عامل اندروید اضافه شود.
یکی دیگر از ویژگی‌هایی که تمایل داریم به اندروید ۱۴ اضافه شود، امکان قراردادن برنامه‌های بلااستفاده در حالت خواب (Sleep) است. هیچ‌کس نمی‌خواهد اپلیکیشن‌ها بدون دلیل در پس‌زمینه اجرا شوند؛ بنابراین، قراردادن آن‌ها در حالت خواب به کاهش استفاده از منابع سخت‌افزاری گوشی شما ازجمله باتری و رم و قدرت پردازشی کمک خواهد کرد.
برنامه‌های شخص‌ ثالثی در فروشگاه گوگل‌پلی وجود دارند که دقیقاً برای قراردادن اپلیکیشن‌های بلااستفاده در حالت خواب طراحی شده‌اند؛ اما نمی‌توان به اکثر آن‌ها اعتماد کرد و گاهی اوقات باعث ایجاد مشکلات ناخواسته‌ مثل بروز مشکل در عملکرد سایر برنامه‌ها و جلوگیری از ارسال برخی اعلان‌های مهم می‌شوند. بدین‌ترتیب، اضافه‌شدن قابلیت مذکور به اندروید بسیار مفید خواهد بود.
شاید بخواهید برخی برنامه‌ها مثل گالری، برنامه‌های بانکی، برنامه‌های سرمایه‌گذاری و مالی، ردیاب‌ها و برنامه‌های پیام‌رسان را برای حفظ حریم‌ خصوصی قفل کنید. درحال‌حاضر، اندروید به‌طور‌پیش‌فرض چنین قابلیتی ندارد؛ اما برخی پوسته‌های سفارشی مثل ColorOS و MIUI این ویژگی را به کاربران ارائه می‌دهند. قفل‌کردن برنامه‌ها به شما اطمینان می‌دهد حتی اگر شخصی موفق شد قفل گوشی را دور بزند، نتواند به برنامه‌های شخصی و گالری شما دسترسی داشته باشد.
با گذشت زمان، میزان سلامت کلی باتری گوشی‌های هوشمند کاهش پیدا می‌کند و این یعنی شارژدهی آن مثل روزهای اول نخواهد بود. بدین‌ترتیب، گفته می‌شود ظرفیت باتری به‌دلیل سایش طبیعی سخت‌افزار باتری کاهش می‌یابد.
در آیفون قابلیتی وجود دارد که درصد سلامت باتری را نشان می‌دهد؛ اما اندروید از این ویژگی بی‌بهره است. باتری گوشی هوشمند شما در حالت ایدئال پس‌ از ۸۰۰ چرخه‌ی شارژ باید ۸۰ درصد از ظرفیت خود را حفظ کند؛ بنابراین، اگر روزی یک‌ بار گوشی خود را شارژ کنید، پس‌ از حدود دو سال بهتر است باتری آن را تعویض کنید.
درحال‌حاضر، هیچ گوشی هوشمندی به‌طور‌پیش‌فرض قابلیت ایجاد آدرس ایمیل موقت را ارائه نمی‌دهد و انتظار داریم اندروید در اضافه‌کردن این ویژگی پیش‌گام باشد. آدرس ایمیل موقت به شما اجازه می‌دهد از برنامه‌ها و وب‌سایت‌هایی استفاده کنید که دسترسی به خدمات آن‌ها به ارائه‌ی ایمیل نیاز دارد. بدین‌ترتیب، آدرس ایمیل اصلی شما با تبلیغات بازاریابی و هرزنامه‌های آزاردهنده پُر نخواهد شد.
با ابزار ایمیل موقت داخلی می‌توان فقط با ضربه‌زدن روی یک دکمه، یک ایمیل ایجاد کرد و برای استفاده از سرویس‌های مختلف از آن بهره گرفت. بدین‌ترتیب، آدرس ایمیل اصلی شما از سیل خبرنامه‌های ناشناس، تبلیغات فراوان، هرزنامه‌ها، پیشنهادهای خرید و… در امان خواهد بود.
گوگل اخیراً My Ad Center را رونمایی کرده است. با استفاده از این ویژگی می‌توانید تنظیمات مدنظر خود را برای نمایش تبلیغات (به‌عنوان مثال موضوع آگهی‌ها) اِعمال کنید. این قابلیت به‌عنوان روشی برای شفافیت بیشتر درباره‌ی نوع تبلیغاتی طراحی شده است که در بخش جست‌وجوهای گوگل و یوتیوب و Discover می‌بینید.
My Ad Center ابزاری بسیار کاربردی و مفید است؛ اما اکثر مردم از وجود آن اطلاع ندارند؛ زیرا هنوز به‌طور‌پیش‌فرض با اندروید ادغام نشده است. اگر منو جدیدی در بخش تنظیمات دستگاه برای دسترسی به این ویژگی وجود داشته باشد، کاربران قطعاً آن را بررسی خواهند کرد و از‌ آن برای سفارشی‌سازی آگهی‌هایی بهره خواهند گرفت که هنگام استفاده از سرویس‌های آنلاین مثل جست‌وجوگر گوگل یا یوتیوب مشاهده می‌کنند.
اندروید به ارائه‌ی قابلیت‌های سفارشی‌سازی گسترده شناخته شده است؛ اما آیفون‌های اپل نیز اخیراً ویژگی‌های زیادی برای شخصی‌سازی اِلِمان‌های مختلف رابط‌ کاربری ارائه می‌دهند، تا جایی‌ که اکنون امکانات سفارشی‌سازی صفحه‌ی قفل گوشی‌های هوشمند اپل نسبتاً از اندروید بهتر است. در iOS می‌توانید سبک و فونت و رنگ ساعت را در صفحه‌ی قفل به‌دلخواه خود تغییر دهید و ابزارک‌های موردنیاز خود را نیز به این بخش اضافه کنید.
جدیدترین نسخه‌ی رابط‌ کاربری سامسونگ، یعنی One UI 5، نیز امکانات سفارشی‌سازی بسیار زیادی دراختیار دارندگان گوشی‌های هوشمند سری گلکسی قرار می‌دهد؛ ولی این ویژگی‌ها به‌طورپیش‌فرض در سیستم‌عامل اندروید وجود ندارند. انتظار داریم اندروید ۱۴ گزینه‌های جدیدی برای سفارشی‌سازی‌های بیشتر صفحه‌ی قفل ارائه دهد و امکان اضافه‌کردن ابزارک‌ به این صفحه دراختیار کاربران قرار گیرد.
اکثر کاربران اندروید زبان طراحی Material You را دوست دارند. این سبک طراحی با اندروید ۱۲ معرفی شد و گوگل تاکنون بهبودهایی روی آن اِعمال کرده است؛ اما امکان سفارشی‌سازی عناصر پوسته‌ی ظاهری دستگاه به‌طور‌مجزا وجود ندارد.
به‌عنوان مثال، نمی‌توانید رنگ‌های مختلف را برای پنل تنظیمات سریع و ابزارک ساعت انتخاب کنید. سیستم فقط با‌توجه‌‌به پالت رنگی انتخابی شما، رنگ‌های اجزای مختلف را برای انطباق بهتر تعیین می‌کند. اگرچه این روش کارکرد مناسبی دارد؛ اما انتظار می‌رود گوگل در اندروید ۱۴ امکان تنظیم دستی رنگ‌های اجزای مختلف رابط‌ کاربری را دردسترس کاربران قرار دهد.
اپل با معرفی iOS 16، قابلیت جدید و بسیار مفیدی برای کاربران آیفون معرفی کرد. این ویژگی به شما اجازه می‌دهد سوژه‌ی مدنظر خود را در تصاویر از زمینه‌ جدا و از آن در سایر برنامه‌ها استفاده کنید یا سوژه‌ی جداشده را با دیگران به‌اشتراک بگذارید. این ویژگی اساساً ابزاری داخلی برای حذف پس‌زمینه‌ از تصاویر محسوب می‌شود؛ اما آنچه آن را خاص کرده، روش استفاده‌ی آسان است.
تنها کاری که باید انجام دهید، این است که سوژه‌ی مدنظر را در عکس طولانی‌مدت لمس کنید. هنگامی‌که سوژه مشخص شد، به‌راحتی می‌توانید آن را با دیگران به‌اشتراک بگذارید. از‌آن‌جا‌که قابلیت مذکور بسیار کاربردی و مفید است، تمایل داریم گوگل ویژگی مشابهی را به اندروید ۱۴ اضافه کند.
ما همچنان کنجکاو هستیم ببینیم اندروید ۱۴ چه ویژگی‌های جدیدی ارائه خواهد داد. درحالی‌که احتمال اِعمال برخی از تغییرات مثل بهبود در زبان طراحی Material You بیشتر است، شاید برخی دیگر از این قابلیت‌ها به اندروید ۱۵ موکول شوند.
انتظار شما از اندروید ۱۴ چیست؟
0 دیدگاه ثبت شده، نظر تو چیه؟
برای درج نظر وارد شو یا ثبت‌نام کن
خانواده ما
منبعی یافت نشد
منبعی یافت نشد
منبعی یافت نشد
منبعی یافت نشد
منبعی یافت نشد
منبعی یافت نشد
منبعی یافت نشد
منبعی یافت نشد
منبعی یافت نشد
منبعی یافت نشد
منبعی یافت نشد
منبعی یافت نشد
منبعی یافت نشد
منبعی یافت نشد
منبعی یافت نشد
منبعی یافت نشد
منبعی یافت نشد
منبعی یافت نشد
منبعی یافت نشد
منبعی یافت نشد

source

توسط mohtavaclick