وب‌سرورها در فعالیت وب‌سایت‌ها و نمایش آن‌ها به بازدیدکنندگان نقش مهمی ایفا می‌کنند. وب‌سرورها برای دسترسی بازدیدکنندگان به محتوای وب‌سایت و تعیین سرعت بارگذاری وب‌سایت‌ها اهمیت ضروری هستند. در این مقاله، قصد داریم درباره‌ی وب‌سرور و کاربرد و انواع آن صحبت کنیم.
محتوای وب‌سایت با کمک وب‌سرور ذخیره و تحویل داده می‌شود. همه‌ی تصویرها، متن‌ها، ویدئوها و داده‌هایی که در وب‌سایت‌های مختلف به آن‌ها دسترسی دارید، با کمک وب‌سرور ارائه می‌شوند. هر زمان که کاربر روی لینکی کلیک یا برای دانلود فایلی اقدام کند، وب‌سرور داده‌ها را از وب‌سایت فراخوانی می‌کند. برای درک بهتر این موضوع، اجازه دهید نگاهی به تعریف وب‌سرور بیندازیم.
وب‌سرور شامل سخت‌افزار و نرم‌افزاری است که با استفاده از پروتکل انتقال ابرمتن (HTTP) و پروتکل‌های دیگر، به درخواست‌های شبکه‌ی جهانی وب پاسخ می‌دهد. این درخواست‌ها را کاربران ارائه می‌دهند.
اصلی‌ترین وظیفه‌ی وب‌سرور نمایش محتوای وب‌سایت به کاربرانی است که برای مشاهده‌ی آن درخواست داده‌اند. این فرایند شامل ذخیره‌سازی و پردازش و تحویل داده است. تبادل داده‌ها بین دستگاه‌ها ازطریق سخت‌افزار وب‌سرور آسان می‌شود. بخش نرم‌افزاری این فناوری نیز دسترسی کاربران به فایل‌های میزبانی‌شده را کنترل می‌کند. همه‌ی سیستم‌هایی که میزبان وب‌سایت‌ها هستند، باید از نرم‌افزار وب‌سرور استفاده کنند.
برای درک بهتر وب‌ سرور، باید از عملکردهای مختلف آن اطلاع داشته باشیم. به‌طور‌کلی، کاربردهای وب‌سرور ازاین‌قرارند:
وب‌‌سرورها خود عضوی از بسته‌ی اینترنت و اینترانت بزرگ‌تر هستند که می‌توانند این کاربردها را داشته باشند:
برنامه‌نویسی سمت سرور نیز در بسیاری از سرورهای وب پشتیبانی می‌شود. درواقع، وب‌سرورها از اسکریپت‌هایی استفاده می‌کنند که می‌تواند به شخصی‌سازی پاسخ درخواست‌های کاربران کمک کند. ماشین سرور برای اجرای برنامه‌نویسی سمت سرور استفاده می‌شود. این فریند از زبان‌های برنامه‌نویسی مختلفی مثل PHP و ASP بهره می‌برد. علاوه‌براین، امکان ساخت اسناد HTML به‌صورت پویا ازطریق زبان‌های برنامه‌نویسی سمت سرور مثل PHP وجود دارد.
ابتدا کاربران ازطریق مرورگر وب درخواست HTTP را برای مشاهده‌ی وب‌سایت یا دسترسی به داده‌های آنلاین میزبانی‌شده روی سرور ارسال می‌کنند. سرور این درخواست را دریافت و فایل را پیدا می‌کند و سپس با استفاده از HTTP، آن را روی مرورگر می‌فرستد. در‌ادامه، نگاهی کلی به این فرایند خواهیم انداخت:
شایان ذکر است وب‌سرور می‌تواند چندین دامنه را هم‌زمان میزبانی کند.
برای درک بهتر تفاوت بین وب‌سرور و اپلیکیشن سرور، جدول زیر را مرور کنید:

وب‌سرور
اپلیکیشن سرور
۱
وب‌‌سرورها فقط به نگه‌دارنده‌های وب محدود می‌شوند.
اپلیکیشن سرورها به نگه‌دارنده‌های وب و EJB متصل هستند.
۲
برای محتوا استاتیک، بهترین گزینه هستند.
برای محتوای پویا، بهترین گزینه هستند.
۳
وب‌سرورها از منابع زیادی استفاده نمی‌کنند.
اپلیکیشن سرورها از منابع زیادی استفاده می‌کنند.
۴
وب‌سرورهای وظیفه‌ی ایجاد محیط اجرای برنامه‌های تحت‌وب را برعهده دارند.
اپلیکیشن سرورها مسئول تنظیم محیط اجرا برای برنامه‌های سازمانی هستند.
۵
وب‌سرورها از فرایندهای چندرشته‌ای پشتیبانی نمی‌کنند.
اپلیکیشن سرورها از فرایندهای چندرشته‌ای پشتیبانی می‌کنند.
۶
ظرفیت وب‌سرورهای کمتر از اپلیکیشن سرورها است.
ظرفیت اپلیکیشن سرور بیشتر از وب‌سرور است.
۷
وب‌سرورها از پروتکل‌های HTTP و HTML استفاده می‌کنند.
اپلیکیشن سرورهای از پروتکل‌های HTTP ،‌GUI ،‌RPC و RMI استفاده می‌کنند.
انواع مختلفی از وب‌سرورها وجود دارند که هرکدام برای اهداف خاصی طراحی شده‌اند. در‌ادامه، به برخی از وب‌سرورهای مهم‌ و پرکاربرد اشاره می‌کنیم.
پروژه‌ی وب سرور Apache در سال ۱۹۹۶ راه‌اندازی شد و درحال‌حاضر، بنیاد آپاچی وظیفه‌ی نگه‌داری آن را برعهده دارد. Apache یکی از وب‌سرورهای محبوب جهان است که به‌‌رایگان ارائه می‌شوند. این پروژه یکی از نمونه‌های برتر وب‌سرور است که با سیستم‌عامل‌هایی مثل لینوکس و ویندوز و مک سازگاری دارد.
وب‌سرور IIS به شرکت مایکروسافت تعلق دارد. این پروژه با سیستم‌عامل ویندوز سرور ارائه می‌شود و آن را ازطریق رابط‌ کاربری گرافیکی می‌توان پیکربندی کرد.
NGINX کار خود را از سال ۲۰۰۲ آغاز کرد. وظیفه‌ی توسعه‌ی این پروژه نیز برعهده‌ی Igor Sysoev است. امروزه، از این بستر به‌عنوان سرور پروکسی نیز استفاده می‌کنند و مثل Apache می‌توان از آن به‌عنوان سرور وب نیز بهره گرفت. این وب‌سرور به‌نحوی طراحی شده است تا بتواند بدون مشکل به صدها اتصال هم‌زمان پاسخ دهد.
Apache Tomcat نیز و‌ب‌سروری رایگان است که به‌طور‌خاص برای ارائه‌ی سرویس‌های مبتنی‌بر جاوا طراحی شده است. این پروژه به‌عنوان یکی از سرورهای محبوب جاوا شناخته می‌شود و می‌تواند با درگاه ۸۰۸۰ کار کند. از دیگر ویژگی‌های این وب‌سرور می‌توان به پشتیبانی از PHP ،‌Python ،‌Perl ،ASP.NET و… اشاره کرد.
LightTPD در سال ۲۰۰۳ آغاز به‌ کار کرد. این وب‌سرور به حافظه‌ و پردازنده‌ و فضای ذخیره‌سازی بسیار کمی نیاز دارد. دوربین‌های تحت‌وب، روترهای اینترنتی و… از این پروژه به‌عنوان وب‌سرور اصلی خود استفاده می‌کنند.
LiteSpeed یکی دیگر از وب‌سرورهای محبوب است. درحال‌حاضر، این پروژه چهارمین وب‌سرور پرکاربرد جهان است و طبق آمارها، تا سال ۲۰۲۱ حدود ۱۰ درصد از کل وب‌سایت‌های جهان از آن بهره می‌برند. از مزیت‌های این وب‌سرور می‌توان به سرعت بسیار زیاد و استفاده‌ی اندک از منابع سخت‌افزاری اشاره کرد.
وب‌سرورها می‌توانند محتوای استاتیک و پویا (دینامیک) را ارائه دهند. محتوای استاتیک همان‌طور‌که از نامش برمی‌آید، ثابت است و متغیر نیست؛ اما محتوای پویا می‌تواند دائماً تغییر کند. وب‌سرور استاتیک از کامپیوتر به‌همراه نرم‌افزار HTTP استفاده می‌کند. هنگامی‌که سرور پرونده‌های میزبانی‌شده را به مرورگر ارسال می‌کند، هیچ تغییری در آن‌ها اعمال نخواهد شد.
درمقابل، وب‌سرور دینامیک یا پویا از کامپیوتر و نرم‌افزارهای دیگری مثل پایگاه‌های داده و سرور برنامه بهره می‌برد. سرور برنامه می‌تواند داده‌ها را قبل‌ از ارسال به مرورگر به‌روزرسانی کند. همچنین، می‌تواند با پردازش درخواست پایگاه داده، محتوای مدنظر را تولید کند. این ویژگی باعث افزایش انعطاف‌پذیری سرور پویا خواهد شد؛ اما روند کاری آن را نیز پیچیده‌تر می‌کند.
کار اصلی وب‌سرور نمایش محتوای وب‌سایت ازطریق ذخیره و پردازش و ارائه‌ی صفحات وب به کاربران است. سرورهای وب علاوه‌بر HTTP، از SMTP (پروتکل انتقال نامه ساده) و FTP (پروتکل انتقال فایل) پشتیبانی می‌کنند که از آن‌ها به‌ترتیب برای ایمیل و انتقال و ذخیره فایل استفاده می‌شود.
انتخاب وب‌‌سرور به زبان برنامه‌نویسی وب‌سایت شما بستگی دارد؛ اما بیشتر وب‌سایت‌های امروزی از Apache یا IIS استفاده می‌کنند.
خانواده ما
منبعی یافت نشد
منبعی یافت نشد
منبعی یافت نشد
منبعی یافت نشد
منبعی یافت نشد
منبعی یافت نشد
منبعی یافت نشد
منبعی یافت نشد
منبعی یافت نشد
منبعی یافت نشد
منبعی یافت نشد
منبعی یافت نشد
منبعی یافت نشد
منبعی یافت نشد
منبعی یافت نشد
منبعی یافت نشد
منبعی یافت نشد
منبعی یافت نشد
منبعی یافت نشد
منبعی یافت نشد

source

توسط mohtavaclick