یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
Jump to navigation
از 347 میلیارد تومان پولی که مردم در فرا بورس برای خرید سهام پرسپولیس دادند احتمالا تنها 112 میلیارد تومان باقی می ماند! این رقم در استقلال هم از این بیشتر نیست…
اوضاع در هر دو باشگاه استقلال و پرسپولیس که مثلا قرار بود با ورود به بورس و فرابورس خوشبخت شوند، بغرنج است و بغرنج تر هم می شود.
به گزارش طرفداری، وقتی سازمان خصوصی سازی اعلام کرد استقلال 359 میلیارد تومان و پرسپولیس 350 میلیارد و 500 میلیون تومان بابت ارائه سهام در فرا بورس دارایی کسب کردند، بنا بود دو باشگاه دست به این پول نزنند و حداکثر فقط 25 درصد از این پول مطابق مصوبه کمیته مصارف، هزینه شود و بقیه تا زمان ارائه طرح سرمایه گذاری در بانک بماند اما حالا اخبار نگران کننده ای از هر دو باشگاه به گوش می رسد.
به طور نمونه در پرسپولیس که مبلغ نهایی سرمایه مردمی اش 347 میلیارد تومان اعلام شده بود (347 میلیارد تومان بابت فروش سهام پرسپولیس در فرابورس از مردم گرفته شد) باید 25 درصد از این پول طبق مصوبه برداشت می شد. یعنی پرسپولیس حق داشت فقط 78 میلیارد تومان از این پول را برای پرداخت بدهی های خود هزینه کند و مابقی پول باید در صندوق می ماند اما حالا از منابع آگاه خبر می رسد پرسپولیس 153 میلیارد تومان به پشتوانه همین پول از بانک شهر وام گرفته که تنها 5 میلیارد تومان را تسویه کرده و 148 میلیارد تومان مقروض است.
پرسپولیس 13 فقره از بانک شهر وام ریالی و ارزی گرفته که جزییات آن به زودی از طریق رسانه طرفداری منتشر خواهد شد اما مساله اینجاست که اگر این وام در موعد مقرر برگردانده نشود، بانک شهر که به پشتوانه همان سپرده مردم به پرسپولیس وام داده، اصل پول را از محل سپرده گذاری باشگاه دریافت می کند.
حالا فرض کنید حتی بانک شهر از پرسپولیس دیرکرد و سود هم نگیرد (با این که می دانیم سود این وام ها 18 درصد است و پرسپولیس باید اصل پول را با بهره اش به بانک پس بدهد) باز هم اگر همین 148 میلیارد تومان را از سپرده مردم کم کنیم، این 148 میلیارد تومان بدهی بانکی به علاوه آن 87 میلیارد تومانی که با مصوبه کمیته مصارف خرج شد، روی هم می شود 235 میلیارد تومان و از پول مردم تنها 112 میلیارد تومان باقی می ماند!
باشگاه های استقلال و پرسپولیس موظف بودند تنها 25 درصد از پول را خرج کنند و مابقی پول را طبق صورتجلسه 11 خرداد 1401 که روی کدال موجود است، تا ارائه طرح سرمایه گذاری به سازمان خصوصی سازی، به نحوی در بانک ها سرمایه گذاری کنند که بیشترین سود را بدهد و مهم تر از همه دو سوم پول به روز قابل برداشت باشد.
اصلا بر فرض محال، پرسپولیس با سود پولی که در بانک شهر گذاشته، قسط وام های دریافتی خود را می دهد، آیا الان دو سوم اصل پول پرسپولیس به روز قابل برداشت است؟ مگر در مصوبه یازدهم خرداد ماه سال جاری تاکید نشده بود دو سوم پول سپرده شده به بانک برای دریافت وام باید به روز قابل برداشت باشد؟ یعنی الان پرسپولیس می تواند به راحتی دو سوم از 260 میلیارد تومانی که در بانک سپرده کرده را بردارد؟ از 347 میلیارد، 87 میلیارد مطابق مجوز کمیته مصارف برای پرداخت بدهی ها هزینه شده و 260 میلیارد باقی مانده باید طوری در بانک سپرده می شد که دو سوم آن یعنی نزدیک به 175 میلیارد تومان به روز قابل برداشت باشد. حالا شما به ما بگویید پرسپولیس که با ضمانت سپرده مردمی اش، 153 میلیارد تومان وام گرفته و تنها 5 میلیارد تومانش را تسویه کرده، چطور می تواند با 148 میلیارد تومان تعهد پرداخت نشده به علاوه 18 درصد سود وام و …، هر روز اراده کند 153 میلیارد تومان را برای اجرای طرح سرمایه گذاری اش به روز برداشت کند؟ حداکثر پولی که برای پرسپولیس آزاد می ماند همان عدد تقریبی 112 میلیارد تومان است، البته آن هم به شرطی که سود پرسپولیس از سپرده اش کفاف قسط و بهره وامی که گرفته را بدهد، وگرنه بانک حق دارد همین پول را هم به عنوان ضمانت بلوکه کند.
اوضاع در استقلال از این هم بدتر است. استقلال هم علاوه بر همان 25 درصدی که با مجوز از دارایی اش برداشت کرد، از اصل پول خرج کرده و منابع آگاه می گویند استقلال هم حداکثر بتواند همین 112 میلیارد تومان از دارایی خود را حفظ کند.
البته هنوز این امیدواری وجود دارد که سود سپرده گذاری استقلال و پرسپولیس جوابگوی قسط وام هایی که آنها گرفتند، باشد و آسیب کمتری به پول مردم بخورد اما واقعا هدف از خصوصی سازی و واگذاری سهام سرخابی ها در بورس این اوضاع بود؟
چرا یک نفر پاسخگوی این آشفته بازار نیست؟ سر پول مردم چه آمد؟ چرا سازمان خصوصی سازی با این تخلف ها برخرود نمی کند؟
 
بیشتر بخوانید:
افزایش 750 درصدی مشاوران باشگاه پرسپولیس! / ضربه شدید خصوصی سازی غلط به سرخابی ها
همچنین بخوانید:
14 میلیارد ریال پاداش خصوصی سازی به مدیران پرسپولیس!
اخبار داغ
source

تولید محتوا
شینگل
گوگل ادوردز
سئو سایت
جهان خبری
اتو خبری
فرهنگی خبری
سرگرمی خبری
اقتصادی خبری
علمی خبری
سلامتی خبری
تکنولوژی خبری
یک سایت دیگر با وردپرس فارسی
با افتخار قدرت گرفته از WordPress | Theme: Newsup by Themeansar.

source

توسط mohtavaclick