دولت جو بایدن همزمان با تشدید درگیری‌ها میان نیرو‌های مقاومت فلسطین و رژیم اسرائیل و نیز جنگ اوکراین، از کنگره خواست نزدیک به ۱۰۶ میلیارد دلار برای تامین مالی طرح‌های امنیتی مرزی اوکراین، رژیم اسرائیل و آمریکا، اختصاص دهد، اما هیچ راهبردی برای تامین این پول از کنگره بدون رهبر ارائه نکرد.

به نقل از نیویورک، درخواست جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا برای این بودجه، پس از سفر وی به تل آویو و دیدار با مقامات رژیم اسرائیل و و اعلام همبستگی با این رژیم در میان ادامه بمباران غزه صورت می‌گیرد.

بایدن با قرار دادن کمک‌های مالی به رژیم اسرائیل در میان مسایلی مانند اوکراین، امنیت مرزی، کمک به پناهندگان، مقابله با چین و دیگر اولویت‌های مهم، امیدوار است بتواند در مجلس نمایندگان حمایت لازم را بدست آورد.

بایدن از کنگره ۱۴.۳ میلیارد دلار کمک مالی اضافی برای حمایت از رژیم اسرائیل، ۶۱.۳ میلیارد دلار بودجه برای کمک به تجهیز اوکراین برای جنگ با روسیه و چهار میلیارد دلار نیز برای مقابله با نفوذ چین کرده است.

جمهوریخواهان سال گذشته کنترل مجلس نمایندگان را به دست آوردند، اما پس از برکناری کوین مک کارتی رییس این مجلس، اکنون بیش از دو هفته است که نمایندگان نتوانسته اند جانشین وی را انتخاب کنند.

برخی از قانونگذاران جمهوریخواه نسبت به نیاز به تامین مالی جنگ اوکراین با روسیه بدبین شده اند و تهدید کرده اند که کمک‌های دولت آمریکا را به طور کامل متوقف خواهند کرد تا بدهی آن کاهش یابد.

source

توسط