تراژدی حمله شب سه‌شنبه ۱۷ اکتبر به بیمارستان المعمدانی در غزه مردم بیت‌ المقدس را شوکی عمیق فرو برد. هر دو طرف جنگ حماس و اسرائیل مسئولیت این حمله مرگبار را به گردن هم می‌اندازند. والری گوریا، خبرنگار یورونیوز به خیابان‌های بیت‌ المقدس رفته و نظر مردم را در باره مقصر این حمله جویا شده است.

بحث این حمله خونین که به کشته‌شدن دست‌کم ۵۰۰ غیرنظامی انجامید میان ساکنین محله «ماهانه یهودا» در بیت المقدس داغ است. 

در این‌جا مردم روایت نیروی دفاعی اسرائیل مبنی بروز خطا در پرتاب موشک جهاد اسلامی و درنتیجه رقم خوردن این فاجعه را باور کرده‌اند. 

افرات، از ساکنین بیت المقدس درباره این حمله گفت: «ما خواستار صلح بودیم، ما این را به نفع آن‌ها می‌خواستیم. اما اگر آن‌ها بچه‌هایشان را از زمانی که به دنیا می‌آیند برای کشتن ما آموزش می‌دهند، از بابت چنین اتفاقی تاسف نمی‌خورم که هیچ حتی خوشحال هم هستم.

او ادامه داد: «متاسفم که این را می‌گویم، اما برای این خوشحالم که پس از این ناامیدی، اهمیتی نمی‌دهم. اهمیتی نمی‌دهم، زیرا آن‌ها می‌خواهند ما را بکشند. پس من از چنین رویدادی خوشحالم. متاسفم که این را می‌گویم اما من خیلی سنگدلم.»

البته افرات نماینده اکثریت جامعه یهودیان بیت المقدس نیست. اکثر افرادی که با آن‌ها به گفتگو پرداختیم از مرگ غیرنظامیان در این حادثه هولناک عمیقا متاثر و متاسف بودند اما حماس و جهاد اسلامی را مقصر آن می‌دانستند و این شبه‌نظامیان را متهم می‌کردند که غیرنظامیان را به عنوان سپر انسانی برای امنیت خود به‌کار گرفته‌اند.

نیسیم اوزان، سرباز اسرائیلی که عازم جبهه نبرد با حماس است می‌گوید: «این شلیک خطای حماس بود و همه کشته‌شدگان بی‌گناه بودند. چه اسرائیلی و چه فلسطینی هربی‌گناهی که کشته‌ شود، فقدان است. حماس پشت همه این اتفاق‌هاست. ما باید با هرکسی که به ما حمله می‌کند، مقابله کنیم.»

وی سپس آیه‌ای از تورات را به عبری خواند و گفت: «کسی را که به کشتن تو آمده، زودتر بکش.»

یوسف میزراهی، از کسبه بازار «ماهانا یهودا» می‌گوید: «البته که بمب ما نبود. این حادثه در نتیجه خطای تصادفی جهاد اسلامی رخ داد. اسرائیل هم به همه دنیا نشان داد که این بمب ما نبوده است. مطمئنم که بمب ما نبوده است. آن‌ها از سپر انسانی برای محافظت از خود استفاده می‌کنند. آنها اهمیتی نمی‌دهند، آن‌ها به هیچ‌کس دیگری اهمیت نمی‌دهند، نه فقط من و امثال من.»

در همین حال، در بخش شرقی بیت‌ المقدس، شهر قدیمی بار دیگر متروک شده است و در حمایت از قربانیان غیرنظامی بخش‌های فلسطینی بیت المقدس فراخوان اعتصاب صادر کرده‌اند و به همین دلیل، اکثر فروشگاه‌ها کرکره‌های خود را پایین کشیده‌اند. 

مردم این سوی شهر از بیان نظرشان دربرابر دوربین و یا ضبط صدایشان به دلیل وحشت از انتقام‌جویی ارتش اسرائیل و همچنین حماس خودداری می‌کنند و تنها یک نفر با شرط محفوظ ماندن هویتش حاضر به ضبط صدایش شد. 

مردم این شهر قدیمی می‌گویند که به صورت مداوم تحت آزار و بازجویی پلیس‌اند و برخی از آن‌ها نیز تهدید شده‌اند. برخی دیگر هم می‌گویند که از انتقام جویی حماس می‌ترسند. 

خیابان‌های شهر قدیمی پر از دوربین است و ساکنان فلسطینی می‌گویند هرچه به ما بگویند ممکن است به بازجویی پلیس ختم شود. بسیاری از آن‌ها از ۷ اکتبر تا کنون بازداشت شده‌اند. 

همه آن‌ها، چه مسیحی و چه مسلمان از کشتار غیرنظامیان در حمله به بیمارستان المعمدانی غزه برآشفته‌اند و روایت اسرائیلی را باور نمی‌کنند. آن‌ها معتقدند ارتش اسرائيل این بیمارستان را بمباران کرده است و بسیاری معتقدند که درحال نابودی‌اند. بسیاری از آن‌ها اگرچه حملات ۷ اکتبر را محکوم می‌کنند اما می‌گویند وضعیت غزه حتی از آن‌هم بدتر است. 

مرد فلسطینی که حاضر به گفتگو شده بود می‌گوید: «نفرت‌انگیز است. بچه‌ها و مادران کشته می‌شوند و همه از خون فرار می‌کنند . به گوشه امنی پناه می‌برند تا هرچه هست اتفاق بیفتد. اما سپس آن‌ها به دنبالشان می‌روند. به راحتی می‌توانید بگویید که اسرائیلی‌ها و آمریکایی‌ها پشت این ماجرا هستند. آن‌ها هیچ علاقه‌ای به غزه و مردمش ندارند. آن‌ها می‌خواهند پناهجو‌ها به مصر، اردن و یا هرجای دیگری بروند.»

source

توسط