در جریان راهپیمایی فضایی اخیر «یاسمین مقبلی» و «لورال اوهارا» در ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS)، فضانوردان ناخواسته یک کیسه حاوی ابزارهای خود را گم کردند. در ادامه، کنترلرهای پرواز با دوربین‌های ایستگاه این کیسه را پیدا کردند و چون خطری برای ISS ایجاد نمی‌کرد، اقدام دیگری برای بازیابی آن انجام نشد.

یاسمین مقبلی، فضانورد ایرانی‌تبار که چندی پیش به ایستگاه فضایی بین‌المللی رفته بود، پنجشنبه عصر به وقت ایران یک راهپیمایی فضایی را آغاز کرد که 6 ساعت 42 دقیقه طول کشید. در این راهپیمایی دو هدف برای او و همکارش تعیین شده بود، اما آن‌ها در حین انجام کار متوجه شدند که کیسه ابزارشان گم شده است.

گم‌شدن کیسه ابزار در راهپیمایی فضایی یاسمین مقبلی

در ادامه، جستجو با دوربین‌های خارجی ایستگاه نشان داد که این کیسه در فضا درحال حرکت است و شانس بالایی برای آسیب‌زدن به ISS ندارد. درنتیجه فضانوردان برای بازیابی آن کاری انجام ندادند و چون در ادامه مأموریت نیازی به این ابزارها نبود، موفق شدند کار خود را بدون مشکل ادامه دهند.

هدف مقبلی و اوهارا در این راهپیمایی فضایی تعویض یکی از 12 غلتک بخش چرخنده مربوط به سیستم انرژی خورشیدی ایستگاه بود که خورشید را دنبال می‌کند تا با دریافت نور آن برای ایستگاه برق تولید کند.

فضانوردان همچنین یک دستگیره میله‌ای را تعویض کردند تا برای نصب یک آرایه خورشیدی دیگر در آینده آماده باشند. آن‌ها محل یک کابل را هم که پیش‌تر با یک دوربین خارجی تداخل داشت، تغییر دادند تا مشکل برطرف شود.

فضانورد ایرانی‌تبار ایستگاه فضایی و دیگر همکاران او اکنون برای دریافت محموله تدارکات جدید از زمین آماده می‌شوند که ظاهراً قرار است سه‌شنبه همین هفته به ISS فرستاده شود.

source

توسط