دور تازه تحریم‌های اروپا علیه روسیه که جزئیات آن به تازگی از سوی کمیسیون اتحادیه اروپا در اختیار اعضا قرار گرفته، واردات الماس از این کشور را هدف قرار داده است.

دور تازه تحریم‌های اروپا علیه روسیه که پیشنهاد رسمی و جزئیات آن از سوی کمیسیون اتحادیه اروپا در اختیار اعضا قرار گرفته، تحریم واردات الماس از این کشور را هدف قرار داده است.

پیش‌نویس بسته تحریم‌های تازه روسیه که به امضای جوزپ بورل، مسئول سیاسیت خارجی اتحادیه اروپا رسیده عصر سه‌شنبه پس از چندین‌ هفته رایزنی پشت درهای بسته با کشورهای عضو در نهایت آماده و منتشر شد.

سخنگوی کمیسیون اروپا به یورونیوز گفت: این طرح شامل ممنوعیت‌های تازه در زمینه واردات و صادرات، تدابیری برای تقویت سقف قیمت نفت و اقدام علیه شرکت‌های کشورهای ثالث است که تحریم ها را دور می زنند.

وی افزود: «این بسته همچنین با هدف کاهش مابقی درآمد روسیه از محل صادرات الماس به اروپا و دیگر شرکای مسکو تدوین شده و حمایت و همکاری کشورهای گروه هفت را به همراه دارد.»

به گفته یک دیپلمات اروپایی که نخواست نامش فاش شود، سوخت گاز مایع که برای گرمایش، پخت و پز و حمل و نقل مورد استفاده قرار می‌گیرد از جمله محصولاتی است که هدف تحریم‌ها واقع شده است.

بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا از این پس مذاکره بر سر دور تازه تحریم‌ها علیه روسیه را آغاز خواهند کرد.

این تحریم‌ها در صورت تصویب نهایی که باید به اتفاق آرا انجام شود، دوازدهمین دور از مجموعه مجازات‌های اقتصادی و سیاسی اعمال شده از سوی اتحادیه اروپا علیه روسیه پس از تهاجم نظامی این کشور به اوکراین محسوب می‌شود.

مذاکرات بر سر تحریم‌های تازه روسیه با توجه اختلافات موجود میان اعضا هر بار دشوار‌تر و پیچیده‌تر از قبل می‌شود .

بسته قبلی تحریم‌ها در این خصوص که بیشتر شرکت‌های مستقر در چین و دور زننده تحریم‌ها را هدف قرار می‌داد پس از یک ماه مذاکراه سخت و دشوار در نهایت به تصویب رسید.

این دور از تحریم‌ها اما به شکلی ویژه صادرات الماس روسیه را که به نوعی پیش‌‌تر مورد غفلت قرار گرفته بود، هدف گرفته است.

شرکت روسی «الروسا» که در زمینه اکتشاف، استخراج، تولید و فروش الماس فعالیت می‌کند به نوعی انحصار صنعت و تجارت الماس این کشور را در اختیار دارد و همچنین به‌عنوان بزرگترین تولیدکننده الماس در جهان شناخته می‌شود.

از سوی دیگر، روسیه از نظر حجم بزرگترین تولید کننده الماس در جهان به شمار می‌رود و درآمد مهمی از محل صادرات این کالای گرانبها عاید مسکو می‌شود.

روسیه سال ۲۰۲۱، یک سال پیش از آغاز حمله نظامی به اوکراین، حدود ۴ میلیارد دلار (۳.۷۷ میلیارد یورو) الماس درشت صادر کرد و این میزان در سال ۲۰۲۲ به دلیل نبود تحریم‌های ویژه، به مقدار اندکی کاهش داشت.

این معافیت بارها توسط کی‌یف و بسیاری از کشورهای اروپای شرقی که خواهان محروم کردن هر چه بیشتر روسیه از درآمد‌ها‌ی متنوع هستند، مورد انتقاد قرار گرفته بود.

برخی از کارشناسان، ماهیت پنهان فرایند تولید و فروش صنعت الماس را دلیل اصلی تاخیر در گنجانده شدن واردات ای کالا در تحریم‌های اروپایی می دانند.

الماس‌ها پیش از رسیدن به مشتری نهایی از چندین دست عبور می کنند. الماس‌های خام و درشت روسیه معمولاً در هند صیقل داده شده و تراش می‌خورند، سپس در آنتورپ بلژیک معامله و از آنجا به بازارهای دیگر در سراسر جهان مانند ایالات متحده، هنگ کنگ و امارات متحده عربی حمل می شوند.

این بدان معناست که یک خرده‌فروش احتمالاً به سختی قادر به تشخیص دقیق منشأ یک الماس خاص خواهد بود و تمایز بین صادرات روسیه و غیرروسی این کالا دشوار است.

اتحادیه اروپا و کشورهای گروه ۷ با آگاهی از این وضعیت، تلاش‌ کرده‌اند برای ردیابی الماس در سراسر زنجیره تامین این کالا، از معادن گرفته تا ویترین فروشگاه ها، به یک سیستم پایش بین‌المللی روی آورند.

نخست وزیر بلژیک ماه گذشته در جریان سفر غیرمنتظره ولودیمر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین به کشورش قول داد آنچه وی «الماس خونین روسیه» خواند را از بازارهای خرده فروشی اروپا حذف کند.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید


source

توسط