به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، پخش یک سریال مستندگونه از شبکه مستند سیما، معرفی 3 داور جشنواره تلویزیونی مستند به میزبانی کاشان و پخش یک سریال اقتباسی از شبکه چهار سیما به همراه جزئیات در ادامه آمده است:

روایتی از تاریخچه تشکل‌ها و جنبش‌های دانشجویی در «ستاره‌دار»

مجموعه مستند 9 قسمتی «ستاره‌دار» به کارگردانی مهدی محمودی، تولید شبکه مستند سیما است که از  یکشنبه 12 آذر ساعت 20 روانه آنتن می‌شود. 

این مجموعه مستند، روایتی از تاریخچه تشکل‌ها و جنبش‌های دانشجویی در ایران است و این موضوع را از سال 1313، همزمان با تاسیس دانشگاه تهران تا سال 1378، مصادف با رخدادهای کوی دانشگاه بررسی کرده است. 

مرور اتفاقات و رخدادهای سیاسی پیرامون دانشجویان، بخش اصلی این مستند است و نحوه شکل‌گیری تشکل‌های فعال دانشجویی به ویژه انجمن‌های اسلامی، قبل و بعد از انقلاب، مورد بررسی قرار گرفته است.

راویان اصلی مجموعه مستند «ستاره‌دار»  فعالان دانشجویی در دهه‌های مختلف هستند و از جمله چهره‌های مشهور که در این مستند صحبت کردند می‌توان به محمد توسلی دبیر نهضت آزادی، سید مرتضی نبوی عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، محمد عطریانفر، ابراهیم اصغرزاده طراح تسخیر لانه جاسوسی، مهدی فضائلی، وحید جلیلی، سیدنظام‌الدین موسوی و … اشاره کرد. 

عوامل تولید این مجموعه مستند عبارتند از:تهیه‌کننده، کارگردان و تدوین: مهدی محمودی، نویسنده: مهدی گودرزی، پژوهشگر: امیرحسین ثابتی، تصویربردار: محسن محمودی و مصطفی سیدالحسینی، طراحی و ترکیب صدا: محمدمهدی گودرزی و گرافیک: فرید خلیلی. 

مجموعه مستند «ستاره دار» از یکشنبه  تا پنجشنبه ساعت 20 از شبکه مستند سیما پخش می‌شود و بازپخش آن روز بعد ساعت 10 خواهد بود.

3 داور جشنواره تلویزیونی مستند معرفی شدند/ کاشان میزبان جشنواره

داوران بخش «مجموعه مستند» هفتمین جشنواره تلویزیونی مستند و آثار راه‌یافته به بخش مسابقه این جشنواره اعلام شدند.

سعید رشتیان، جواد قارایی و مهدی بخشی‌مقدم، داوران بخش «مجموعه مستند» هفتمین جشنواره تلویزیونی مستند هستند که آثار راه یافته به مسابقه را داوری خواهند کرد.

بر این اساس، از میان 50 مجموعه مستند ارسال شده به دبیرخانه، 15 مجموعه مستند به بخش مسابقه هفتمین جشنواره تلویزیونی مستند راه یافتند که اسامی آنها بدین شرح است:

«عملیات پلنگ» به تهیه‌کنندگی فتح اله امیری

«موزه‌های یزد (فصل دوم)» به تهیه‌کنندگی محسن عباسی سرچشمه

«قهرمانان معمولی» به تهیه‌کنندگی مجتبی حیدری

«این یک اعتراض است» به تهیه‌کنندگی مهدی محمودی

«اینجا سفارت نیست» به تهیه‌کنندگی محمد حشمتی‌منش

«بر سینمای ایران چه گذشت» به تهیه‌کنندگی شهرام میراب اقدام

«به وقت باران» به تهیه‌کنندگی سالار شفق و امیر محمد خوارزمی

«پشت صحنه» به تهیه‌کنندگی حسین الهام

«تارکد» به تهیه‌کنندگی محمد صالح نیکنام

«جاسوسان صنعتی» به تهیه‌کنندگی مجتبی میناوند

«حیات وحش شمال شرق ایران» به تهیه‌کنندگی امیررضا چهارراهی

«خانه‌های نورانی» به تهیه‌کنندگی محمد امین نوروزی

«داستان تحریم» به تهیه‌کنندگی احمد کشاورز

«دست‌ها و نشان‌ها» به تهیه‌کنندگی ایرج کیانیان و علی صیدی

«سرزمین آب‌ها» به تهیه‌کنندگی مرتضی نصرالهی

بر اساس این گزارش، برگزیده نهایی این بخش در اختتامیه هفتمین جشنواره تلویزیونی مستند معرفی شده و از آن‌ها قدردانی می‌شود.

هفتمین جشنواره تلویزیونی مستند در بخش‌های «فیلم مستند»، «مجموعه مستند»، «عکس مستند» و «مستندنگاری»، به‌دبیری یاسر فریادرس، برگزار می‌شود. زمان برگزاری اختتامیه این جشنواره به زودی اعلام خواهد شد.

برگزاری جشنواره در کاشان

هفتمین جشنواره تلویزیونی مستند در کاشان برگزار می‌شود.

هفتمین جشنواره تلویزیونی مستند به همت شبکه مستند سیما و با مشارکت مرکز هنری رسانه‌ای نهضت، 17 آذر در شهر کاشان برگزار خواهد شد.

از 600 اثر ارسال شده به دبیرخانه این جشنواره، 69 اثر به بخش مسابقه راه پیدا کردند که از این تعداد 19 مستند بلند، 23 مستند نیمه‌بلند و 27 مستند کوتاه هستند. این مستندها در زمینه‌های اجتماعی، سیاسی، ورزشی، حیات وحش، مقاومت، مذهبی و زندگینامه‌ای تولید شده‌اند. حضور مستندسازان جوان از دیگر ویژگی‌های این جشنواره است.

پخش سریالی اقتباسی از رمان چارلز دیکنز

سریال «دوریت کوچولو» که محصول کشور انگلیس است و در سال 2008 بر پایه رمانی از چارلز دیکنز ساخته شده از شبکه چهار روی آنتن می‌رود.

این مجموعه تلویزیونی توسط سه کارگردان ساخته شده و متن فیلمنامه اقتباسی آن را اندرو دیویس به رشته نگارش درآورده است. این سریال برنده هفت جایزه امی، دریافت پنج جایزه بفتا و جایزه گلدن گلوب بابت «بهترین مینی‌سریال تلویزیونی» شده است.

فیلمنامه «دوریت کوچولو» بیانگر داستان زندگی امی دوریت (با بازی کلیر فوی) است. دختری 21 ساله که پدرش به‌ علت بدهی زیاد در زندان مارشال‌سی به سر می‌برد. امی با خیاطی و کار کردن برای خانم کلنام(با بازی جودی پارفیت) مخارج خانه را تأمین و به پدرش کمک می‌کند. بازگشت پسر صاحب‌کار امی، آرتور کلنام (با بازی متیو مک فیدن)، سرنوشت را به‌گونه دیگری برای امی و خانواده‌اش رقم می‌زند.

مجموعه هشت قسمتی «دوریت کوچولو» از ساعت صفر بامداد دوشنبه، 13 آذر از شبکه چهار سیما پخش خود را آغاز و در ساعت‌های 11 و 18 همان روز بازپخش می‌شود.

انتهای پیام/

source

توسط