صرب‌ها روز یکشنبه ۱۷ دسامبر کم‌تر از ۱۸ ماه پس از آخرین انتخابات قانون‌گذاری در این کشور برای برگزیدن نمایندگان جدید پارلمان به پای صندوق‌های رای رفته‌اند.

این انتخابات که با رای‌گیری برای گزینش اعضای شوراهای محلی نیز همزمان شده است در شرایطی ویژه، متاثر از بالارفتن بی‌سابقه نرخ تورم و تظاهرات گسترده علیه خشونت‌هایی که زمینه ظهور یک اپوزیسیون جدید را در این کشور فراهم کرده، برگزار می‌شود.

شعب اخذ رای در ساعت ۷ صبح روز یکشنبه به وقت محلی به روی شهروندان باز شد و رای‌گیری قرار است راس ساعت ۸ شب به پایان برسد.

انتظار می‌رود نتایج اولیه انتخابات پارلمانی و محلی در صربستان به تدریج از عصر روز یکشنبه اعلام شود.

اگرچه نام  الکساندر ووچیچ در فهرست‌های انتخاباتی برای رای‌گیری پارلمانی و محلی روز یکشنبه ثبت نشده، با این وجود این رقابت تا حد زیادی به عنوان یک همه پرسی در خصوص میزان اقبال به دولت او تلقی می شود.

آخرین نظرسنجی‌ها حکایت از آن دارد که حزب ترقی‌خواه صرب تحت رهبری الکساندر ووچیچ، رئیس جمهوری راستگرا و ناسیونالیست صربستان می‌تواند با کسب ۴۰ تا ۴۵ درصد آرا اکثریت را در پارلمان جدید از آن خود کند.

نرخ مشارکت رای دهندگان در این انتخابات حوالی ساعت یازده صبح به وقت محلی به حدود ۹.۹۴ درصد رسید که به گفته کمیسیون انتخابات، اندکی بیشتر از میزان ثبت شده در انتخابات سال ۲۰۲۲ (۹.۵۹ درصد) بوده است.

آقای ووچیچ صبح یکشنبه در حالی که عازم شعب انتخاباتی برای رای دادن بود، گفت که انتظار «حضوری خوب و کسب پیروزی قاطع» در انتخابات را دارد.

رئیس‌جمهوری صربستان که در هفته‌های قبل از انتخابات حضوری پررنگ در رسانه‌ها داشت، افزود: «دولت وظایف مهم زیادی در آینده دارد که باید به انجام برساند.»

وی در عین حال هشدار داد که در صورت تمدید نشدن دوره ماموریت اکثریت فعلی، کشور دچار هرج و مرج خواهد شد.

در مقابل آقای ووچیچ، ائتلاف جدید نیروهای اپوزیسیون قرار دارد که از دل تظاهرات گسترده علیه خشونت‌های اخیر در این کشور بیرون آمده است.

این خشونت‌ها ماه مه گذشته در پی دو تیراندازی که یکی از آنها در یک مدرسه ابتدایی روی داد و در مجموع جان ۱۹ نفر را گرفت به اوج خود رسید و صربستان را به شدت تحت تاثیر قرار داد.

به گفته یکی از نامزدهای ائتلاف جدید نیروهای اپوزیسیون موسوم به «صربستان علیه خشونت» که خود نامزد انتخابات است، می‌گوید: «امیدوارم در پایان روز، شاهد مشارکت قوی در بلگراد و سراسر کشور باشیم و رای دهندگان آزادی کامل برای انتخاب خود داشته باشند.»

در جریان آخرین انتخابات قانونگذاری که همزمان با انتخابات ریاست جمهوری و شهرداری‌ها در آوریل ۲۰۲۲ برگزار شد، حزب ترقی‌خواه صرب و متحدانش ۱۲۰ کرسی از ۲۵۰ کرسی پارلمان را به دست آوردند و الکساندر ووچیچ مجددا برای دومین دوره به عنوا رئیس جمهوری صربستان انتخاب شد.

اپوزیسیون صربستان پس از خشونت‌ها و تیراندازی‌های اخیر خواستار برگزاری انتخابات جدید قانونگذاری شد؛ الکساندر ووچیچ نیز از آن استقبال کرد و به امید تقویت جایگاه دولت و تشدید کنترل‌ها بر کشور، ابتدای ماه نوامبر برای این انتخابات فراخوان داد.

ائتلاف اپوزیسیون با شعار «زندگی بدون ترس از صاحبان قدرت» اعلام کرد به دنبال بازگرداندن آرامش به جامعه و بهبود وضعیت اقتصادی در این کشور است که به شدت از نرخ بالای تورم، به ویژه افزایش قیمت مواد غذایی رنج می‌برد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نرخ تورم سالانه در فصل بهار از ۱۵ درصد در این کشور فراتر رفت و در نوامبر گذشته به ۸ درصد کاهش یافت.

یورونیوز فارسی را در ایکس دنبال کنید


source

توسط