به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، حسین مرعشی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی در نشست خبری این حزب گفت: در حال حاضر شرایط کشور شرایط خوبی نیست و کشور با ابر چالش هایی روبرو است و مردم به نوعی شرایط را درک می کنند و امسال پنجمین سال است که کشور تورم بالای چهل درصد را دارد و کسری بودجه و ناترازی بانک‌ها و عدم تعادل در صندوق های بازنشستگی، کمبود گاز در ایران منفی است و در سال گذشته تمام چاه های کشاورزی ایران روزانه چهار ساعت خاموشی را تجربه کردند و کشاورزی ایران ضربه خورد.

وی افزود: راه حل مسائل کشور راه حل انقلابی نیست، راه حل اصلاحی است، منظور بنده گروه های اصلاح طلب به معنای رایج نیست، کشور به اصلاحات نیاز دارد و بعضی از اصلاحات مربوط به ساختارها و مدیریت ها و رویکردهاست.

وی در ادامه گفت: سیاست زدایی از امور فنی و اجرایی کشور ظلم بزرگی بوده که دولت ها به خودشان کردند که آمدند همه مسائلی کشور را تحت تاثیر مسائل سیاسی نگاه کردند و اگر قرار باشه تمام شئونات فنی و اجرایی کشور سیاست را مداخله بدهیم نمی توانیم انتظار داشته باشیم کشور در مسیر دموکراسی قرار بگیرد.

مرعشی تصریح کرد: انتخابات ماهیتش تغییر است و مردم انتخاب می کنند ولی آیا منتخبان مردم حق دارند یا داشتند مسائل پزشکی یا داروسازی را و نفت را و همه را با چوب سیاست متلاشی بکنند.

وی با اشاره به حضورش به عنوان رئیس دفتر رییس جمهور در دوران ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی یاد آور شد: بنده در زمانی که آنجا بودم به یاد ندارم که دفتر رییس جمهور به انتصابات معاونت های وزرا دخالت کنند.

مرعشی در ادامه گفت: بعد رسیدیم به زمانی که همه افراد برکنار شدند و به جای رشد اقتصادی تورم به وجود آمد و در هشت سال آقای احمدی نژاد ۶۵۰ میلیارد دلار نفت فروخته شد و رشد اقتصادی صورت نگرفت.

وی افزود: امیدوارم که به این باور برسیم، راه حل مسائل کشور قهر از سیاست نیست، تن دادن به راه کارهای انقلاب و دعوت مردم به خیابان نیست و بحث های بنده فراتر از جبهه اصلاحات است و اصلاحات باید به یک باور برسد.

مرعشی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران درباره ائتلاف کارگزاران با دیگر جریانات سیاسی و حمایت کارگزاران از روحانی گفت: خیلی روشن است که آقای روحانی برای خبرگان تأیید بشوند شخصیت مورد اعتماد کارگزاران در انتخابات آقای روحانی خواهند بود و ایشان هم برای تهران و استان ها ستادی را مقرر کردند و فعالیت خود را انجام می دهند.

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی  افزود: بعد از اعلام نتایج صلاحیت ها می توانیم درباره ائتلاف ها تصمیم بگیریم، و بحث هم بحث ائتلاف با جبهه اصلاحات است و از امروز بحث های مشارکت مشروط در دستور جلسات جبهه اصلاحات است.

مرعشی در پاسخ به سوال خبرنگار فارس گفت: ما منتظر این هستیم که نتیجه تایید صلاحیت ها بیایید و تمام ۱۸۰ نفری که از کل جبهه اصلاحات در کل حوزه های انتخابیه کشور ثبت نام کرده اند وضعیت تاییدشان مشخص شود آن زمان می توانیم در مورد ائتلاف سخن بگوییم و از امروز در جلسات جبهه اصلاحات موضوع مشارکت مشروط در انتخابات به بحث گذاشته خواهد شد.

مرعشی خاطرنشان کرد: تعداد زیادی از اصلاح طلبان و میانه رو در انتخابات ثبت نام نکرده و هدف ما ایجاد اقلیت نیرومند در مجلس است تا مسیر ما برای انتخابات ۱۴۰۴ هموار شود.

این فعال سیاسی تاکید کرد: کشور اصلا فرصت و طاقت تکرار اشتباهات را ندارد. فرصت کمی برای کمک به کشور داریم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا امکان ارائه لیست جداگانه کارگزاران از اصلاح طلبان وجود دارد، گفت: ظرفیت های انسانی و تجربه حزب را به پای هیچ گروهی فدا نمی کنیم. تجربه ما متعلق به کشور است و تلاش می کنیم اصلاح طلبان را همراه کنیم در راهبرد مشارکت مشروط اما اگر بنا به تصمیم به بودن یا نبودن در سیاست بگیریم، حتما بودن در سیاست را انتخاب می کنیم.

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی افزود: در نبود جمهوری اسلامی، مردم ایران به هیچ گروهی از اصلاح طلبان اعتنا نخواهند کرد. آن روز آخر سیاست ورزی همه ما خواهد بود. فائزه هاشمی زن شجاعی است، ولی اگر جمهوری اسلامی نباشد، او و سایر اعضای خاندان هاشمی و خاتمی همه رفته اند. در جمهوری اسلامی است که اصلاح طلبان با حرف کارشناسی و درست می توانند پایگاه اجتماعی داشته باشند.

مرعشی همچنین خاطرنشان کرد: منتظریم ببینیم تا نهادها پایبند به توصیه های رهبری هستند یا نه و سختگیری را کنار می گذارند یا نه. شورای نگهبان در انتخابات قبلی علی لاریجانی اصولگرا را رد کرد الان باید ببینیم در قبال توصیه های رهبری چه می کند و اگر ما کاری که در سال ۹۲،۹۴،۹۶ را برای ۱۴۰۰ انجام می دادیم، همتی انتخاب می شد.

وی درباره برنامه ها و کاندیدهای حزب کارگزاران برای انتخابات گفت: کاندیدایی معرفی می کنیم که بتوانیم مسئولیت کارکرد آنها را در قبال مردم بپذیریم. برنامه های ما خیلی روشن است. اولویت اول کشور ساماندهی به اقتصاد است. باید نشاط سیاسی، فرهنگی و اجتماعی را برگردانیم. گروه های سیاسی باید براساس وزن اجتماعی خود، در قدرت باشند.

وی افزود: قدرت نفت از موشک بیشتر است. باید تولید نفت ایران به ۷ میلیون بشکه برسد. تحریم مدیریت یعنی چه؟ مدیریت تحریم یعنی نفت ۲۰ درصد زیر قیمت فروخته می شود و ۱۰ درصد هم برای انتقال نفت از دست می رود.

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی در ارزیابی خود از عملکرد دولت حسن روحانی، گفت: دولت اول روحانی موفقیت بزرگی در دیپلماسی بدست آورد و با برجام تورم ۳۶ درصد را به ۱۱ درصد کاهش داد. تا قبل ترامپ، تحریم ها مصوب شورای امنیت بود ولی برای اولین بار آمریکا تحریم یکجانبه اعمال کرد و تمام دنیا را همراه خود کرد. در دروه تحریم های دولت احمدی نژاد، ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت فروخته می شد اما در فشار حداکثری ترامپ، صادرات نفت زیر ۲۰۰ هزار بشکه رسید. واقعا تحریم ها سخت بود.

دبیرکل حزب کارگزاران درباره جایگاه مردم در بین اصلاحات، گفت: در اعتراضات سال گذشته خاتمی و موسوی بیانیه های جداگانه ای داشتند و موسوی گفت که مجلس موسسان تشکیل شود ولی آیا مردم معترض قانع شدند؟ ما با مردم حرف نزده ایم.

وی افزود: با فرمان تندروها نمی توان کشور را اداره کرد. اعتراضات سال گذشته وقتی لطمه خورد که اعتراضات در مقابل اصل حجاب گذاشته شد که اشتباه بود زیرا عده ای معترض بودند ولی محجبه بودند. اگر مساله ما، حل مشکلات کشور است، می توان هنوز بیش از ۵۰ درصد مردم را سازمان داد تا برای مصالح خود گام بردارند. ما خودمان باید محکم و روشن صحبت کنیم تا مردم به صحنه بیایند.

مرعشی افزود: باید براساس مشی میانه، ۵۰ درصد مردم را آماده کنیم تا با واقعیت ها حرکت کنند یعنی کاری که ترکیه کرد. ترکیه ظرفیتی ایجاد کرده است که در حکومت لائیک، یک حزب اسلام‌گرا قدرت را بدست می آورد ولی اردوغان نمی تواند اصول لائیک را زیر پا بگذارد و علیه آتاتورک حرف بزند.

مرعشی ادامه داد: قدرت از خودش دفاع می کند. نیروهای مسلح از حکومت دفاع می کنند. در همه دنیا هم همین‌گونه است. نمی‌توان با اعتراض چند ماهه حکومت را سرنگون کرد. باید به فکر حل مشکلات مردم بود. من معتقدم اگر با مردم میانه رو درست صحبت کنیم و مسئولیت بپذیرم، مشکلات حل می شود.

وی در توضیح خود از اینکه قدرت نفت از موشک بیشتر است، گفت: عربستان ۲۱/۵ درصد، ایران ۲۰ درصد، ونزوئلا ۱۹ درصد، آمریکا ۷ درصد و روسیه ۵ درصد نفت جهان را در اختیار دارند. آمریکا، عربستان و روسیه روزانه ۱۱ میلیون بشکه نفت تولید می کنند به همین دلیل نفت روسیه از بازار خارج مشد زیرا اگر این اتفاق می افتاد، نفت به ۳۰۰ دلار می رسید. اما ایران ۳ درصد تولید نفت را دارد و به راحتی از بازار حذف و عربستان جایگزین شد. اگر تولید ایران ۷/۵ میلیون بشکه بود براحتی تحریم نمی شد. مصرف گاز در کشور الان ۷ درصد بیشتر شده اما تولید آن ۳ درصد کاهش یافته است. این ها واقعیات است. نفت ابزار چانه زنی ماست. زمین‌گیر کردن ایران به این شکل ارزش های کشورمان را نابود می کند. ایران باید رشد کند و بدرخشد.

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی درباره عدم استقبال از ثبت نام در انتخابات از سوی اصلاح طلبان گفت: پیش ثبت نام ها اشتباه بود زیرا ارزشی نداشت و بررسی صلاحیت ها در مرحله بعدی انجام شد. پیش ثبت نام به ضرر انتخابات بود. افراد وقتی در انتخابات شرکت می کنند که فضا انتخاباتی باشد. در مقطع پیش ثبت نام، فضای کشور انتخاباتی نبود. اگر الان ثبت نام انجام می شد، ۱۰ نفر از اعضای شورای مرکزی حزب در انتخابات ثبت نام می کردند. آن موقع کسی زیر بار نرفت. البته برخی ثبت نام کرده بودند ولی اعلام نکردند. من از اول قصد ثبت نام نداشتم ولی من هم فرصت ردصلاحیت خود را به آقای جنتی نمی دهم.

پایان پیام/

source

توسط