تولید محتوا

الیزر یودکوفسکی، پژوهشگر برجسته‌ی هوش مصنوعی، در مصاحبه با گاردین گفت ما زمان بسیار کمی داریم تا هوش مصنوعی به قدرت و سطح هوش ما برسد، تا جایی که بتواند ما را از بین ببرد یا برده کند. او تخمین می‌زند که این روند ممکن است در کمتر از دو سال یا حداکثر ۱۰ سال اتفاق بیفتد.

هوش مصنوعی یکی از پیشرفت‌های بزرگ صنعت فناوری در قرن بیست‌ویکم است. پیشرفت‌های روزافزون هوش مصنوعی نشان می‌دهد که ما در آینده می‌توانیم سیستم‌های هوشمندی بسازیم که بتوانند کارهایی را انجام دهند که قبلاً فقط انسان‌ها می‌توانستند از پس انجام آن‌ها بربیایند.

هوش مصنوعی در آينده‌ای نه‌چندان دور می‌تواند در بازی‌های پیچیده بدون هیچ‌گونه خطایی برنده شود یا زبان‌های مختلف را در مدت زمان بسیار کوتاهی یاد گیرد و حتی به‌جای انسان‌ها، هدایت خودرو را در دست بگیرد. همه‌ی این موارد می‌تواند به افزایش کیفیت زندگی ما کمک شایانی کند.

این موارد فقط جنبه‌‌های مثبت پیشرفت روزافزون هوش مصنوعی هستند و این فناوری مثل هر پدیده‌ای دیگر، جنبه‌ی منفی نیز دارد. در ارتباط با فناوری‌های نوین دو دیدگاه وجود دارد، عده‌ای آن را برای پیشرفت لازم می‌دانند و عده‌ای دیگر احساس خطر می‌کنند و به‌دنبال بی‌ارزش نشان دادن فناوری‌های نوین هستند.

یودکوفسکی معتقد است که هوش مصنوعی می‌تواند به یک ابرهوش تبدیل شود که از هوش انسانی بسیار بالاتر باشد و اهداف و ارزش‌های خود را دنبال کند. او می‌گوید که این ابرهوش ممکن است با انسان‌ها همکاری نکند یا حتی با ما رقابت کند و منافع انسان‌ها را نادیده بگیرد و حتی شاید به‌راحتی ما را شکست دهد یا زندگی ما را کنترل کند.

یودکوفسکی به گاردین گفت: «چرا فقط به‌دلیل ظهور یک فناوری جدید، باید از آن استفاده کنیم؟ ما ذره‌ای شانس برای زنده ماندن بشریت داریم. مشکل این است که مردم متوجه آن نمی‌شوند.»

source

توسط mohtavaclick