تولید محتوا

اتحادیه بین‌المللی مخابرات موسوم به ITU گزارش تازه‌ای از شاخص جهانی توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات (IDI) را منتشر کرده که بر اساس این گزارش که رتبه‌بندی از جایگاه کشورها به شمار می‌رود، جایگاه ایران از رتبه ۸۱ به ۷۵ ارتقا پیدا کرد.

همچنین در بررسی‌های تخصصی امسال ITU از نظر میزان امتیاز در شاخص IDI یا همان توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز امتیاز ایران با افزایش ۴۷ درصدی از عدد ۵۵ به ۸۱ رسیده است.

علاوه بر آن مقادیر زیرشاخص های ضریب نفوذ مشترکین پهن‌باند همراه، درصد استفاده از اینترنت و درصد خانوارهای دارای دسترسی به اینترنت در سال ۲۰۲۳ نیز به ترتیب از رشد ۱۵، ۹ و ۶ درصدی برخوردار شدند.

این خبر را امروز وزارت ارتباطات منتشر کرد و پس از آن امیر لاجوردی رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در پلتفرم ویراستی خبر این ارتقا را اعلام کرد. عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات نیز روی پست او نکاتی را اضافه کرد.

او در ویراستی نوشت: «برخی دایم پالس منفی به مردم می‌دهند و پیشرفت‌های را سانسور می‌کنند. این نتیجه تلاش‌های زیادی مثل اتصال ۷ هزار روستای جدید به شبکه، افزایش ۵۰ درصدی ظرفیت شبکه زیرساخت، افزایش ۱۰ درصدی پوشش 4G، راه‌اندازی هزار سایت 5G و … است. انشالله با راه‌اندازی فیبر نوری در این شاخص و سایر شاخص‌ها هم جهش خواهیم داشت.»

در ادامه گزارش وزارت ارتباطات آمده است که: شاخص جهانی توسعه ارتباطات و فناوری اطلاعات یکی از معتبرترین شاخص‌های ارزیابی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات است که اتحادیه بین‌المللی مخابرات منتشر می‌کند.

این شاخص به عنوان یک استاندارد برای اندازه‌گیری و مقایسه عملکرد توسعه موثر فناوری اطلاعات و ارتباطات و با هدف بهره‌مندی عمومی و حداکثری از مزایا و فرصت‌های دیجیتالی‌سازی و سنجش شکاف دیجیتالی در کشورهای مختلف به کار می‌رود.

طبق اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، پیش از گزارش امسال، آخرین گزارش اتحادیه جهانی مخابرات در مورد اعلام شاخص IDI و رتبه‌بندی کشورها مربوط به سال ۲۰۱۷ بوده است که به علت فرایند بازنگری در روش و زیرشاخص‌های ارزیابی متناسب با رویکردهای تحول دیجیتال در دنیا و سنجش بهتر اثرگذاری اجتماعی و اقتصادی توسعه فاوا متوقف شده بود.

source

توسط mohtavaclick