تولید محتوا

سونی در حال ساخت مدل قدرتمندتری از کنسول بازی پلی استیشن ۵ با اسم رمز Trinity است که احتمالاً با عنوان پلی استیشن ۵ پرو تا پایان سال ۲۰۲۴ معرفی خواهد شد. این کنسول به پردازنده‌ی گرافیکی پرقدرت‌تر و عملکرد رهگیری پرتو بهینه‌تری مجهز خواهد بود.

وب‌سایت ورج پس از افشای مشخصات کامل پلی‌استیشن ۵ پرو، اکنون جزئیات بیشتری را منتشر کرده و توضیح داده است که چگونه بازی‌های PS5 می‌توانند با سخت‌افزار PS5 Pro سازگار شوند و برچسب Enhanced را دریافت کنند. ظاهراً سونی حالت اولترابوست را برای بازی‌های قدیمی توسعه می‌دهد تا در کنسول جدید بهتر اجرا شوند.

منابع آگاه گفته‌اند که سونی از توسعه‌دهندگان می‌خواهد حالت گرافیکی اختصاصی PS5 پرو شامل ارتقای وضوح بازی‌ها با فناوری PSSR از 1080p به 4K با نرخ ۶۰ فریم‌برثانیه و سرعت پردازش بیشتر رهگیری پرتو را در بازی‌های خود اعمال کنند.

برچسب Enhanced به بازی‌هایی با نرخ ۳۰ فریم‌برثانیه هم داده می‌شود

احتمالاً به‌زودی بازی‌هایی را مشاهده خواهیم کرد که در PS5 با وضوح متغیر 1080p تا 1440p و نرخ ۳۰ فریم‌برثانیه و در PS5 Pro با وضوح بین 1280p تا 2160p و همان نرخ فریم اجرا می‌شوند. افزایش وضوح ثابت از 1440p به 2160p نیز باعث دریافت برچسب Enhanced خواهد شد.

توسعه‌دهندگان می‌توانند حالت رهگیری پرتو را فعال کنند و برچسب Enhanced را در PS5 Pro بدون افزایش وضوح یا نرخ فریم به‌دست آورند. افزایش نرخ فریم از ۳۰ به ۶۰ فریم‌برثانیه با ثابت‌ماندن وضوح نیز همان عنوان را برای بازی ایجاد خواهد کرد.

سونی به بازی‌هایی که با وضوح متغیر اجرا می‌شوند و با وجود افزایش وضوح در PS5 Pro حداکثر وضوح آن‌ها بهبود نمی‌یابد، مدال Enhanced را اعطا نخواهد کرد. بنابراین، اگر وضوح یک بازی از بازه‌ی 1440p تا 2160p به بازه‌ی 1800p تا 2160p منتقل شود، آن بازی واجدشرایط نیست.

توسعه‌دهندگان باید بازی‌های خود را به آخرین کیت توسعه‌ی نرم‌افزاری (SDK) سونی آپدیت کنند تا از ویژگی‌های PS5 Pro بهره‌مند شوند؛ اما برخی از بازی‌هایی که به‌روزرسانی نشده‌اند، نیز به‌لطف «اولترابوست» همچنان از عملکرد بهتر در کنسول آینده بهره خواهند برد.

PS5 Pro حالت اولترابوست دارد که به حالت‌های نرخ نوسازی متغیر (VRR) کمک می‌کند با فریم‌ریت بیشتر اجرا شوند و موجب می‌شود بازی‌های دارای وضوح متغیر با وضوح بیشتر اجرا شوند. سونی به توسعه‌دهندگان هشدار داده است که بسیاری از بازی‌های پچ‌نشده شامل حالت اولترابوست نخواهند شد و بازی‌هایی که با وضوح ثابت اجرا می‌شوند، نیز بهبودی نخواهند داشت.

به‌نظر می‌رسد الزامات برچسب Enhanced در پلی‌استیشن ۵ پرو در بیشتر مواقع با آنچه سونی در PS4 Pro انجام داده بود، شباهت دارد، با این تفاوت که اکنون انعطاف‌پذیری بیشتری برای توسعه‌دهندگان به‌وجود آمده است تا بتوانند آنچه می‌خواهند بهبود بدهند، انتخاب کنند. برچسب Enhanced روی دیسک بازی و صفحات فروشگاه پلی‌استیشن نمایش داده می‌شود.

گفته می‌شود در‌صورتی‌که توسعه‌دهندگان بتوانند بازی‌هایشان را به‌موقع آماده کنند، مدل جدید کنسول پلی استیشن در فصل تعطیلات ۲۰۲۴ از راه می‌رسد. فعلاً نمی‌دانیم قیمت کنسول بازی جدید سونی چقدر خواهد بود.

source

توسط mohtavaclick