تولید محتوا

تا امروز امکان استفاده از قابلیت‌های هوش مصنوعی کوپایلت‌پلاس مایکروسافت فقط روی لپ‌تاپ‌های مجهز به پردازنده‌های سری اسنپدراگون ایکس کوالکام وجود داشت؛ اما این محدودیت با معرفی پردازنده AMD مدل Strix Point در نمایشگاه کامپیوتکس برداشته شد.

مهم‌ترین ویژگی پردازنده‌های Strix Point، واحد پردازش عصبی (NPU) اختصاصی برای افزایش کارایی هوش مصنوعی خواهد بود. طبق ادعای AMD، این NPU می‌تواند تا ۵۰ تریلیون عملیات‌درثانیه (TOPS) پردازش انجام دهد و از پردازنده‌هایی مانند اسنپدراگون ایکس الیت و اپل M4 قدرتمندتر است.

طبق اعلام AMD، پردازنده‌های Strix Point برای اولین‌بار از NPU با «نقطه شناور بلوکی» بهره می‌برند. به گفته‌ی تیم قرمز، فناوری مذکور امکان دستیابی به عملکرد مناسب هوش مصنوعی را بدون‌نیاز به کوانتیزاسیون فراهم می‌کند. کوانتیزاسیون، روشی رایج برای فشرده‌سازی مؤثر مدل‌های هوش مصنوعی روی دستگاه به‌خصوص در گوشی‌های هوشمند است.

آن‌طور که تامز هاردور می‌نویسد، با پشتیبانی از کوپایلت‌پلاس در پردازنده‌های جدید AMD، دیگر برای استفاده از قابلیت‌های هوش مصنوعی پیشرفته، نیازی به خرید کامپیوتر شخصی مبتنی‌بر اسنپدراگون نیست. این خبر به‌ویژه برای گیمرها یا کاربرانی که هنوز برای مهاجرت از معماری x64 به آرم آمادگی ندارند، واقعاً جذاب به‌نظر می‌رسد.

AMD می‌گوید اولین لپ‌تاپ‌های مجهز به پردازنده‌های Strix Point Ryzen ماه آینده عرضه خواهند شد. شرکت‌های ایسوس، اچ‌پی و لنوو تأیید کرده‌اند که دستگاه‌هایی با این پردازنده‌ها روانه‌ی بازار خواهند کرد.

source

توسط mohtavaclick