تولید محتوا

تصویر دلخراشی که مشاهده می‌کنید، استفاده‌ی ابزاری از اورانگوتانی اسیر را نشان می‌دهد که پس از اجرای نمایش در باغ‌وحش سافاری ورلد بانکوک، محجوبانه در انتظار عکاسی گردشگران نشسته است.

ارون جکوسکی، عکاس آمریکایی، این تصویر غم‌انگیز را با عنوان «شَر نبین See No Evil» به ثبت رساند و برنده‌ی جایزه‌ی مسابقه عکاسی محیط‌زیست ۲۰۲۴ شد که توسط بنیاد شاهزاده آلبرت دوم موناکو برگزار می‌شود.

جکوسکی گفت: «اورانگوتان‌ها در سافاری ورلد بانکوک، نقش پررنگی در نمایش‌های روزانه دارند. آن‌ها با لباس‌های زنانه می‌رقصند، دوچرخه‌سواری می‌کنند و با یکدیگر می‌جنگند. اورانگوتان‌ها پس از اجرای نمایش، صبورانه می‌نشینند و منتظر می‌مانند تا گردشگران از آن‌ها عکس بگیرند.»

بیشتر بخوانید

جکوسکی می‌گوید تصویر برنده، نشان‌دهنده‌ی سوء‌استفاده از حیوانات در صنعت گردشگری حیات‌وحش است. او افزود که اورانگوتان‌های جوان در طبیعت به دام می‌افتند و مادرانشان نیز کشته می‌شوند. آن‌ها به روش‌هایی بی‌رحمانه و ظالمانه، از جمله اعمال خشونت فیزیکی و گرسنگی، آموزش می‌بینند. سپس، وقتی که اورانگوتان‌ها پیر شوند، باید تا آخر عمرشان در قفس محبوس بمانند.

تصویر برنده، نشانگر سوء‌استفاده از حیوانات در صنعت گردشگری حیات‌وحش است

گونه‌ی اورانگوتان سوژه‌ی عکاسی جکوسکی، ناشناخته است. امروزه سه گونه از اورانگوتان‌ها در زمین زندگی می‌کنند: اورانگوتان بورنئویی (Pongo pygmaeus)، اورانگوتان سوماترایی (Pongo abelii) و اورانگوتان تاپانولی (Pongo tapanuliensis). بر اساس فهرست سرخ اتحادیه بین‌المللی حفاظت از طبیعت، هر سه این گونه‌ها به شکلی بحرانی در معرض خطر انقراض قرار دارند. اورانگوتان‌ها با تهدیدات متعددی از جمله جنگل‌زدایی، شکار غیرقانونی و تجارت غیرقانونی حیوانات خانگی مواجه هستند.

تصویر منتخب جکوسکی، از میان بیش از ۱۱ هزار عکس از ۲۶۰۰ عکاس انتخاب شد. الکس ماستارد، رئیس هیئت داوران، در بیانیه‌ای گفت: «جکوسکی یکی از باهوش‌ترین گونه‌های جانوری جهان را در ترکیبی هنرمندانه به تصویر کشیده که از نظر احساسی، به مرحله‌ی وسوسه‌مندی رسیده است. این تصویر برای مدت‌های طولانی در ذهن همه‌ی افرادی که آن را مشاهده می‌کنند، زنده خواهد ماند.»

source

توسط mohtavaclick