مکمل ADHD چیست؟ در این مطلب به پیشنهادهای یک متخصص تغذیه می پردازیم.
بیش فعالی/کمبود توجه (ADHD) یک اختلال رفتاری/رشدی است که می تواند از دوران کودکی شروع شود و تا دوران بزرگسالی ادامه یابد.
طبق تحقیقات منتشر شده توسط مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری در سال ۲۰۲۲، تقریباً ۹/۸ درصد از کودکان ۳ تا ۱۷ ساله در ایالات متحده، مبتلا به ADHD تشخیص داده شده‌اند.

علائم ADHD می تواند در شرایط خاصی مخرب و مشکل زا باشد و در فعالیت های روزانه کودکان اختلال ایجاد کند. کودکان مبتلا به ADHD ممکن است در مدیریت رفتار و احساسات خود در مدرسه یا محیط های اجتماعی مشکل داشته باشند. این مسئله ممکن است بر رشد اجتماعی یا عملکرد تحصیلی آنها تأثیر قابل توجهی بگذارد.

علائم رایج ADHD عبارتند از:

  • حواس فرد به راحتی پرت می شود
  •  دستورالعمل ها را دنبال نمی کند
  • اغلب احساس بی حوصلگی می کند
  • دچار بی قراری می شود

برای درمان علائم ADHD، پزشک کودک شما ممکن است داروهایی تجویز کند یا کودک شما را برای مشاوره به یک متخصص ارجاع دهد.
با این حال، ممکن است به درمان های جایگزین برای کمک به تسکین علائم ADHD نیز علاقه مند باشید.  برخی از مطالعات نشان می دهد که برخی مکمل های غذایی می توانند این علائم را کاهش دهند.

مکمل ADHD

مزایای مکمل ADHD

برخی از مکمل‌ها می‌توانند اثر داروهای ADHD را تقویت کنند و به تسکین علائمی که بر توجه، حافظه، خلق و خو و توانایی تفکر تأثیر منفی می‌گذارند کمک کنند. این مکمل ها ممکن است شامل ویتامین ها، مواد معدنی، پروتئین ها و چربی ها باشند.
مکمل‌های طبیعی برای ADHD که در زیر فهرست شده‌اند، حاوی موادی هستند که معمولاً برای بهبود علائم ADHD مورد استفاده قرار می‌گیرند و تحقیقاتی برای تأیید ادعاهای تولیدکنندگان خود دارند.
با این حال، به خاطر داشته باشید که هنوز تحقیقات بیشتری برای تعیین میزان اثربخشی مکمل ها برای ADHD مورد نیاز است.

چه مکمل هایی به علائم ADHD کمک می کنند؟

تحقیقات نشان می‌دهد که کمبود انواع خاصی از چربی‌ها، ویتامین‌ها و مواد معدنی ممکن است در ایجاد ADHD دخیل باشد. به همین دلیل، مکمل ممکن است به کاهش علائم ADHD، به خصوص در افرادی که به اندازه کافی این مواد مغذی را از رژیم غذایی خود دریافت نمی کنند، کمک کند.
برخی مطالعات نشان می‌دهند که مکمل‌های زیر ممکن است برای افراد مبتلا به ADHD مفید باشد:

  •  اسیدهای چرب امگا ۳ (Omega 3)
  •  روی (Zink)
  • آهن (Iron)
  •  منیزیم (Magnesium)
  •  ویتامین دی (Vitamine D) 
  • ملاتونین (Melatonin)

توجه: به خاطر داشته باشید که مکمل ها نباید به جای داروها یا سایر درمان های تجویز شده توسط یک پزشک متخصص، برای درمان ADHD استفاده شوند.
علاوه بر این، قبل از مصرف هر گونه مکمل یا دادن مکمل به کودک، باید حتما با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید. آنها می توانند با تعیین دوز مناسب، از هرگونه تداخلات دارویی یا سایر اثرات نامطلوب بر سلامتی شما و فرزندتان جلوگیری کنند.

 روی (Zink)

روی، یک ماده معدنی ضروری است که نقشی حیاتی در سلامت مغز انسان دارد. کمبود روی ممکن است بر سایر مواد مغذی که به عملکرد مغز کمک می کنند تأثیر بگذارد.
طبق یک بررسی، افراد مبتلا به ADHD ممکن است نسبت به افراد بدون ADHD، سطوح پایین تری از «روی» داشته باشند.
یک بررسی در سال ۲۰۱۴ همچنین اشاره می کند که کودکان مبتلا به کمبود روی ممکن است علائمی مشابه علائم ADHD مانند بی توجهی، بی قراری و تأخیر در رشد شناختی را تجربه کنند.
با این حال، تحقیقات نشان می دهد که مکمل روی ممکن است تنها در کودکانی که در معرض خطر کمبود روی هستند، مؤثر باشد.

امگا ۳

اسیدهای چرب امگا ۳ می توانند سنتز دوپامین را در بدن تقویت کنند. دوپامین همان دسته از انتقال دهنده عصبی است که داروهای ADHD به افزایش آن کمک می کنند.
دوکوزاهگزانوئیک اسید (DHA) نوعی اسید چرب امگا ۳ است که برای سلامت مغز ضروری است.  برخی تحقیقات نشان می دهد که افراد مبتلا به ADHD ممکن است نسبت به افراد بدون این عارضه، سطح (DHA) پایین تری داشته باشند.

 با این حال، اگر کودک شما به طور منظم ماهی یا سایر غذاهای غنی از اسیدهای چرب امگا ۳ مصرف نمی کند، ممکن است بخواهید مصرف این محصول را مد نظر قرار دهید.
اگرچه مطالعات در مورد فواید بالقوه اسیدهای چرب امگا ۳ برای ADHD نتایج مختلفی را نشان داده است. برخی تحقیقات نشان می دهد که افراد مبتلا به ADHD احتمالا دارای سطح پایین تری از امگا ۳ در‌خون خود هستند. 
به علاوه، از آنجایی که اسیدهای چرب امگا ۳ عمدتاً در غذاهای دریایی مانند ماهی‌های چرب یافت می‌شوند. تأمین این ماده تنها از طریق رژیم غذایی می‌تواند برای کودکان وگان یا گیاه‌خوار چالش‌برانگیز باشد.

آهن

جالب توجه است که برخی تحقیقات نشان می دهد کودکان مبتلا به ADHD اغلب دارای سطح پایین تری از فریتین، نوعی پروتئین که باعث ذخیره آهن در بدن می شود، هستند. 
مطالعه دیگری نشان داد که مصرف مکمل‌های آهن با بهبود یادگیری و رفتار در ۵۰ کودک مبتلا به ADHD که متیل فنیدات، داروی رایج درمان ADHD مصرف می‌کنند، ارتباط دارد.
به طور مشابه، یک مطالعه کوچک روی ۵۲ کودک مبتلا به ADHD و دارای کمبود آهن که متیل فنیدات مصرف می کردند نشان داد که مکمل آهن به طور قابل توجهی علائم ADHD را در یک دوره ۱۲ هفته ای بهبود می بخشد.
با تمام اینها به خاطر داشته باشید که مصرف بیش از حد آهن می تواند سمی باشد. بنابراین، بهتر است قبل از افزودن مکمل های آهن به رژیم غذایی کودک خود، از پزشک متخصص سوال کرده و از مکمل ها فقط طبق دستور استفاده کنید.

۱۲۰,۹۹۰ تومان

منیزیم

بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۱۷، کمبود منیزیم می تواند باعث تحریک پذیری و کوتاه شدن دامنه توجه شود. همچنین ممکن است بر توانایی تفکر و پردازش فردا تأثیر منفی بگذارد.
تحقیقات دیگر نشان داده است که افراد مبتلا به ADHD ممکن است سطح منیزیم خون پایین تری نسبت به افراد بدون ADHD داشته باشند. اگرچه تحقیقات بیشتری برای تأیید این نظریه مورد نیاز است.
به این ترتیب، مکمل های منیزیم تنها در صورتی مفید هستند که کودک شما کمبود منیزیم داشته باشد. علاوه بر این، در مورد اینکه چگونه مکمل‌های منیزیم بر علائم ADHD تأثیر می‌گذارند، مطالعات کافی صورت نگرفته است. 
 قبل از افزودن مکمل های منیزیم به هر برنامه درمانی حتما با پزشک کودک خود مشورت کنید. منیزیم می تواند در دوزهای بالا سمی باشد و ممکن است باعث تهوع، اسهال و گرفتگی عضلات شود.

قیمت اصلی ۸۴,۰۰۰ تومان بود.قیمت فعلی ۷۲,۰۰۰ تومان است.

فقط 2 عدد در انبار موجود است

ملاتونین 

مشکلات خواب می تواند یکی از عوارض جانبی ADHD باشد. در حالی که ملاتونین علائم ADHD را بهبود نمی‌بخشد، می‌تواند به تنظیم خواب به ویژه در افراد مبتلا به بی‌خوابی مزمن کمک کند.
یک مطالعه که با تمرکز بر روی کودکان مبتلا به ADHD انجام شد نشان داد مصرف ملاتونین بدون هیچ گونه عوارض جانبی، در کودکانی که پس از مصرف متیل فنیدات مشکلات خواب داشتند، باعث بهبود خواب شد.
یک بررسی در سال ۲۰۲۰ یافته‌های مشابهی داشت و اشاره کرد که ملاتونین می‌تواند مدت زمان خواب و تأخیر در به خواب رفتن را در کودکان مبتلا به ADHD بهبود بخشد.

۱۵۰,۴۲۰ تومان

 قرص واناتونین سیلور ملاتونین ۵ نورم‌لایف به تنظیم ساعت، بهبود کیفیت و افزایش طول مدت خواب در افراد دارای اختلالات خواب کمک می‌کند.

 ویتامین دی

در واقع، طبق بررسی ۱۳ مطالعه، سطوح پایین ویتامین D ممکن است با احتمال بالاتر ابتلا به ADHD در کودکان مرتبط باشد.
علاوه بر این، یک مطالعه نشان داد که مکمل ویتامین D در بهبود عملکرد شناختی، افزایش توجه و کاهش بیش فعالی در کودکان مبتلا به ADHD مؤثر است.
مطالعه دیگری نیز یافته های مشابهی داشته و گزارش داد که ویتامین D می تواند دامنه توجه را در کودکان مبتلا به ADHD که سطح ویتامین D خونی پایینی دارند، بهبود بخشد.
در حالی که تحقیقات بیشتری برای درک اینکه آیا مکمل ویتامین D ممکن است برای کودکان بدون کمبود نیز مفید باشد یا خیر، مورد نیاز است. این مکمل می تواند به راحتی به افزایش دریافت ویتامین D کودک شما کمک کند.

ویتامین D یکی از ویتامین های ضروری برای بدن است که نقش مهمی در بدن ایفا می کند و کمبود آن باعث ایجاد عوارض متعددی در بدن می شود. ویتامین D چندین عملکرد مهم در بدن دارد. معروفترین آنها کمک به جذب کلسیم و فسفر و بهبود عملکرد سیستم ایمنی می باشد .این محصول با…

نحوه انتخاب مکمل مناسب

هنگام خرید مکمل ها برای بهبود علائم ADHD برای خود یا فرزندتان عوامل مختلفی وجود دارد که باید در نظر بگیرید، از جمله:

مقدار مصرف: حتما دوز مصرفی را در نظر بگیرید، زیرا نیاز به مواد مغذی اغلب بر اساس سن متفاوت است. این امر به ویژه برای کودکان مهم است. زیرا مصرف مواد مغذی در مقادیر بالاتر از حد توصیه شده می‌تواند مضر و در برخی موارد حتی مسموم کننده باشد.

مواد تشکیل دهنده: فهرست مواد تشکیل دهنده مکمل ها را بررسی کنید و به دنبال محصولاتی باشید که با موادی که تحقیقات نشان داده اند علائم ADHD را کاهش می دهند، فرموله شده باشند.

تست شخص ثالث: در حالت ایده‌آل، بهتر است مکملی را انتخاب کنید که توسط شخص ثالث آزمایش شده است تا از ایمنی، استحکام و خلوص محصول اطمینان حاصل شود.

آلرژن‌ها: اگر محدودیت‌های غذایی، آلرژی‌های غذایی یا ترجیحات دیگری دارید، مهم است که به دنبال محصولی باشید که متناسب با نیازهایتان باشد.

هزینه: برای یافتن مکملی متناسب با بودجه خود، همچنین فرم آن را در نظر بگیرید، زیرا که مثلا ممکن است محصولات به شکل صمغ، مایع، کپسول یا قرص در دسترس باشند و به همین دلیل قیمتهای آنها بسیار متفاوت باشد.

در نهایت، ضروری است که همیشه با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید تا در مورد محصول و دوز مناسب قبل از شروع مصرف مکمل ها به شما مشاوره بدهد.

چه زمانی با پزشک صحبت کنیم؟

قبل از امتحان هر مکمل یا داروی گیاهی جدید، حتما با پزشک یا متخصص اطفال فرزندتان صحبت کنید.  چیزی که برای برخی افراد مفید است ممکن است به همان اندازه برای شما یا فرزندتان مفید نباشد.

برخی از مکمل های غذایی و داروهای گیاهی ممکن است با سایر داروها تداخل داشته باشند و ممکن است برای افرادی که شرایط سلامتی خاصی دارند توصیه نشود.

علاوه بر مکمل‌ها و گیاهان دارویی، تغییرات رژیم غذایی ممکن است علائم ADHD را بهبود بخشد.
به ویژه، ممکن است لازم باشد برخی مواد غذایی که می توانند به بیش فعالی کمک کند را از رژیم غذایی کودک خود حذف کنید.  این مواد شامل غذاهایی با رنگ‌های مصنوعی و افزودنی‌ها، مانند نوشابه‌های گازدار، نوشیدنی‌های میوه‌ای و غلات با رنگ روشن است.

چه غذاهایی ADHD را تشدید می کنند؟

اگرچه تحقیقات نتایج متفاوتی را نشان داده است، برخی از مطالعات قدیمی‌تر نشان می‌دهند که رنگ‌های خوراکی مصنوعی ممکن است بیش فعالی در کودکان مبتلا به ADHD را تشدید کنند.
برخی از افراد مبتلا به ADHD ممکن است به مواد خاصی از جمله آلرژن های غذایی رایج مانند شیر، پنیر و آجیل نیز حساس باشند.
از آنجایی که برخی غذاها ممکن است بر افراد مبتلا به ADHD تأثیر متفاوتی بگذارند، یک متخصص مراقبت های بهداشتی ممکن است برای کمک به شناسایی غذاهای محرک بالقوه و کاهش علائم ADHD یک رژیم غذایی حذفی را توصیه کند.

خلاصه 

 برخی از مطالعات نشان می دهد که برخی مکمل های غذایی مانند روی، منیزیم، آهن، ملاتونین و اسیدهای چرب امگا ۳ می توانند به مدیریت علائم ADHD کمک کنند.

 با این حال، قبل از امتحان یک مکمل جدید یا سایر درمان های جایگزین برای ADHD، حتما با یک متخصص مشورت کنید. متخصصان می توانند به شما در درک مزایا و خطرات احتمالی افزودن مکمل ها به برنامه درمانی خود یا فرزندتان کمک کنند.

اینستاگرام داروخانه شبانه روزی امید

source

توسط mohtavaclick